صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

استاد حوزه و دانشگاه گفت: صدا و سیمای استانها به دلیل تاثیرگذاری بر فرهنگ مردم، باید به اطلس فرهنگی استانها توجه جدی کنند و اطلس فرهنگی آینده استان را بسازند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع اطلس فرهنگی ایران و مهندسی فرهنگی با حضور حجت الاسلام علی رحمانی استاد حوزه و دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام رحمانی در ابتدای این برنامه، تغییر فرهنگ را گام نخست برای فرهیخته شدن و رشد کردن عنوان کرد و گفت: مهندسی فرهنگی بدون تغییر و حرکت به سوی تعالی ممکن نیست و باید نوآوری را سرلوحه کار قرار داد.

این استاد حوزه و دانشگاه دومین رکن فرهنگ را "ارتباط" معرفی کرد و گفت: فرهیخته شدن و رشد یافتن در یک جامعه بدون اتصال و ارتباط صحیح و موثر ممکن نیست و زمانی جامعه رشد خواهد کرد که پیوندها در آن، مستحکم و اصولی باشند.

وی همچنین با اشاره به وضعیت پژوهش فرهنگی در کشور بیان داشت: قومیت های مختلف در کشور ما دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاصی هستند اما آیا ما عمیقاً این موضوع را درک کرده ایم و می توانیم از این ظرفیت ها استفاده کنیم؟

استاد حوزه افزود: اگر از بزرگ ترین مفاخر پزشکی کشور از ما پرسیده شود بلافاصله نام ابوعلی سینا مربوط به 500 سال قبل را بر زبان می آوریم درحالیکه ما مفاخر فرهنگی امروزی داریم که آنها را جزو مفاخر محسوب نمی کنیم.

وی مطرح کرد: ما سالهاست که مسائلی را به عنوان فرهنگ قومیت ها معرفی کردیم درحالیکه فرهنگ واقعی آنها نیستند. امروزه قومیت ها به روز شده اند و باید به فرهنگ و قله های فرهنگی آنها توجه کنیم.

حجت الاسلام رحمانی با انتقاد از اینکه زیبایی های فرهنگی ایران نهفته و مورد غفلت واقع شده افزود: وجود اختلافات در تعریف حوزه فرهیختگی، باعث عدم موفقیت در جمع آوری اطلس و پژوهش های فرهنگی شده است. متاسفانه در بخش هایی، مسائل باستانی جای کل فرهنگ ما را گرفته البته توجه به مسائل باستانی امری پسندیده است اما باید آینده را نیز در خود داشته باشد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: شعرای گذشته ما فرهنگی را تولید کرده اند اما ما از این ظرفیت در ادبیات و کتاب فرزندمان استفاده نمی کنیم. ما باید بر اساس فرهنگ گذشته رو به آینده حرکت کنیم و این مسائل را در اطلس فرهنگی لحاظ کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت شاخص های فرهنگی طی سالهای اخیر بیان کرد: کشور ما در حوزه سینما نسبت به سایر کشورهای دنیا عقب افتاده نیست و سینماگران ایرانی به عنوان بخشی از فرهنگ سازان کشور به صورت جدی در حال فعالیت و تلاش هستند، موسیقی نیز به عنوان بخشی از فرهنگ ایرانی به شدت رشد کرده و هنرمندان زیادی در این عرصه داریم.

حجت الاسلام رحمانی در خاتمه یادآور شد: رسانه ملی با همه گستردگی خود اما رسانه بسیار مودبی در دنیاست و این یک افتخار برای فرهنگ کشور محسوب می شود. با توجه به تاثیرگذاری صدا و سیمای استانها بر فرهنگ مردم باید به اطلس فرهنگی استانها توجه جدی داشته باشند و اطلس فرهنگی آینده استان را بسازند.

مرتبط با این خبر

  • تحلیل اطلس و مهندسی فرهنگی ایران

  • تهیه اطلس فرهنگی در شرایط کنونی ضروری است