صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رضا اسماعیلی گفت: در حال حاضر جای خالی توحید، نبوت و معاد در ادبیات آئینی کنونی کاملا احساس می شود.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع ادبیات آئینی و ادبیات پایداری ایران در دفاع مقدس با حضور رضا اسماعیلی شاعر، پژوهشگر و منتقد ادبی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

اسماعیلی در ابتدای "گفتگوی فرهنگی"، با مقایسه ادبیات آئینی دیروز و امروز اظهار کرد: اشعار و سروده های اکثر شاعران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در زمان جنگ به حوزه دفاع مقدس و انقلاب تعلق داشت و ادبیات دفاع مقدس و آئینی در این دوره از تاریخ با یکدیگر تلفیق شد.

این پژوهشگر ادبی افزود: شاعران نسل اول انقلاب به دلیل حضور در جبهه ها، خط و مرزی بین جبهه و کربلا احساس نمی کردند و دفاع مقدس را کربلایی می دیدند.

وی با بیان اینکه الگوی اسوه ها و قهرمانان اشعار دفاع مقدس، امام حسین (ع) و قهرمانان کربلا بود گفت: شاعران دوره انقلاب، زمندگان اسلام را به یاران اباعبدالله (ع) تشبیه و آنها را توصیف می کنند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه ادبیات آئینی طی ده های اخیر دچار تغییرات فرمی و قالب محسوسی نشده متذکر شد: تغییرات شگرف و قابل تاملی در مضمون و محتوای ادبیات آئینی رخ داد که البته این تغییرات در دهه اول انقلاب شاخص بود و با گذشت زمان بازی های زبانی و تکنیک و آرایه های ادبی برجسته تر شد و مضمون و اندیشه و عرفان ناب رو به ضعف و قهقرا رفت.

منتقد ادبی مطرح کرد: معمولاً اکثر شاعران آئینی امروز برای توصیف کربلا فقط امام حسین (ع) و قهرمانان کربلا را مدح کرده و از محاسن فیزیکی و ویژگی های جسمانی آنها می گویند اما از فضائل و کرامات انسانی و آموزه های دینی و معارف توحیدی غافل می شوند درصورتیکه فضائل این بزرگان می تواند الگوی فرزندان و بانوان ما قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ستایش و منقبت و سوگ و مرثیه در ادبیات آئینی ما زیاد است افزود: این موجب فاصله گرفتن از اصالت های دینی موجود در اشعار بزرگانی چون فردوسی، مولانا می شود و در نتیجه ادبیات ما در سطح و پوسته دین حرکت خواهد کند تا جاییکه در مغز دین حرفی برای گفتن نداشته باشیم.

اسماعیلی "سیرت گرایی"، "موضع مندی" و "توجه به معارف اصیل دینی" را از جمله شاخص های ادبیات آئینی برشمرد و افزود: در حال حاضر جای خالی توحید، نبوت و معاد در ادبیات آئینی کنونی کاملا احساس می شود. ما باید به دنبال شعر معنوی باشیم و به سیرت و مغز دین بپردازیم.

مرتبط با این خبر

  • ادبیات نوجوان حلقه مفقوده ادبیات کشور است

  • مسئولان پذیرای آثار انتقادی هنرمندان انقلابی باشند

  • نقش نظام آموزشی در آشنا کردن دانش آموزان با مفاخر فرهنگی

  • بحران کمبود مخاطب کتاب در ایران جدی است

  • ناشران در ارائه شکل کتاب به مخاطبان خلاقیت و نوآوری ایجاد کنند

  • ساز وکار مناسبی برای صدور محتوا به خارج از کشور فراهم نیست

  • اقتصاد نشر در ایران بیمار است

  • بررسی جایگاه شعر و ادبیات آیینی در صورت ماه رادیو گفت و گو

  • شعر را از هر دهان که بشنوی، روایتی دگر است

  • تحلیل و بررسی ادبیات پایداری در گفت و گوی فرهنگی