گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس انجمن طراحان و تولیدكنندگان مد و لباس كشور: به روزرسانی قانون "ساماندهی مد و لباس" ضروری است

محمودی گفت: قانون ساماندهی مد و لباس باید مورد بازبینی قرار گرفته و متناسب با شرایط روز جامعه به روز رسانی شود.

1398/06/25
|
11:08

برنامه "گفت وگوی فرهنگی" با موضوع قانون ساماندهی مد و لباس و موانع پیش روی طراحان و تولیدکنندگان با حضور مهدی محمودی رئیس انجمن طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

محمودی در مصاحبه با رادیو گفت وگو بیان کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس پیرو اتفاقات بزرگ در صنعت مد و لباس پیش نویس یک قانون برای این حوزه را در سال 1385 تهیه و نهایتاً تحت عنوان قانون "ساماندهی مد و لباس تصویب کرد.

وی با اشاره به اینکه شرح وظایف هر یک از وزارتخانه ها در این قانون و آئین نامه اجرایی آن مشخص شده افزود: با تصویب این قانون اتفاقات بزرگی رقم خورد که از جمله آن می توان به ساختارشکنی اشاره کرد.

رئیس انجمن طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس کشور خاطرنشان کرد: فعالیت و حتی صحبت کردن در حوزه مد و لباس در آن سالها سخت بود، صنف پوشاک از قبل و اوایل انقلاب وجود داشت اما در جریان مدسازی و خلق ایده و تولید دچار خلأهایی بود.

وی با اذعان به نواقص این قانون تأکید کرد: قانون "ساماندهی مد و لباس" با محوریت حمایت از طراحان و صنعت شکل گرفت اما هم اکنون این قانون باید مورد بازبینی قرار گرفته و متناسب با شرایط روز جامعه به روز رسانی شود.

محمودی همچنین با تأکید بر اینکه مجلس باید دولت را به اجرای "قانون ساماندهی مد و لباس" ملزم کند گفت: در حال حاضر گردش مالی صنعت پوشاک به تنهایی در ایران بالای 50 هزار میلیارد تومان است لذا اگر یک دهم نقدینگی در صنعت خودرو را به صنعت پوشاک و نساجی تزریق شود اشتغال زیادی در کشور ایجاد خواهد شد.

وی مطرح کرد: چرا بانک مرکزی و وزارتخانه های ذیربط طبق قانون، از تولیدکننده ایرانی حمایت نمی کنند و اعتبار تخصیص نمی دهند؟ اگر ما در تولید پوشاک سرمایه گذاری نکنیم آنگاه برای جمع کردن ناهنجاری های پوشاک در سطح جامعه باید 10 برابر هزینه کنیم.

رئیس انجمن طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس کشور، مقوله مد و لباس را از مصادیق صنایع فرهنگی و صنایع خلاق دانست و گفت: هر جا که دولت و حاکمیت به این حوزه ورود کرده آفت ایجاد شده است. دولت اجازه ورود به چرخه اقتصادی این حوزه را ندارد مگراینکه به عنوان تسهیلگر عمل کند.

محمودی با تأکید بر اینکه قوانین باید تسهیلگر و رفع کننده موانع باشند افزود: قانون "ساماندهی مد و لباس" برخی از این ویژگی ها را دارد اما نیازمند بازبینی است.

وی با اشاره به مثالی در این خصوص بیان کرد: دولت ترکیه به تولیدکننده ای که توان صادراتی داشته باشد جایزه می دهد و اگر تولیدکننده تعداد پرسنل مستقیم و غیرمستقیم را افزایش دهد، حق بیمه او را کاهش می دهد اما در کشور ما برعکس این عمل می شود.

رئیس انجمن طراحان و تولیدکنندگان مد و لباس کشور تصریح کرد: حمایت از تولیدکننده در ایران صرفا یک شعار است و فقط برای انتخابات و رأی و مقاصد پوپولیستی مطرح می شود زیرا حمایت واقعی از تولید داخل راهکار دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی