گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك طراح لباس: لباس دانشجویان خارج از فضای فرهنگی و علمی است

مدرس دانشگاه گفت: دانشجویان اروپا موظف به رعایت چارچوب تعریف شده از سوی دانشگاه هستند اما اکثر دانشجویان ایرانی از لباس های خارج از فضای فرهنگی و علمی خارج استفاده می کنند.

1398/06/26
|
09:30
|

برنامه "گفت وگوی فرهنگی" با موضوع مدلینگ، آرایشگران و عدم نظارت با حضور مریم السادات خرمدره دبیر انجمن طراحان و تولیدکنندگان محصولات حجاب کشور، مدرس دانشگاه و طراح لباس از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

خرمدره ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو، مدلینگ را از ضروریات حوزه مد و لباس برشمرد و گفت: ما باید مدلینگ را ایرانیزه کرده و مطابق با استانداردها و فرهنگ کشورمان از آن استفاده کنیم.

وی محدودیت در مدلینگ را خطرناک و عامل رشد آن در خارج از استاندارد دانست و افزود: ارائه مجوز برای مدلینگ زمینه رشد آن تحت چارچوب و نظارت را فراهم خواهد کرد.

دبیر انجمن طراحان و تولیدکنندگان محصولات حجاب کشور با بیان اینکه اروپایی ها نسبت به ایرانیان کمتر آرایش می کنند گفت: طراحان معمولا از آرایش های ساده تری استفاده می کنند چراکه باید تمرکز بیشتری بر ارائه مدل خود داشته باشند. اما در ایران فرد با آرایش شب در روز روشن حاضر می شود و نمی داند که نوع آرایش و لباس متناسب با هر فضا متفاوت است.

خرمدره با بیان اینکه مقوله آرایش و لباس پوشیدن در بسیاری کشورهای دنیا تعریف شده افزود: مردم این کشورها می دانند که در هر فضایی باید از چه لباسی استفاده کنند و حتی دانشجویان اروپا هم موظف به رعایت چارچوب تعریف شده از سوی دانشگاه هستند اما در دانشگاه های ما برعکس این قضیه است؛ دانشجویان از لباس های خارج از فضای فرهنگی و علمی خارج استفاده می کنند.

مدرس دانشگاه همچنین از پوشش برخی دانشجویان رشته طراحی مد و لباس ابراز نگرانی کرد و گفت: باعث تأسف است که دانشجوی این رشته کت و شلوار را با کتانی می پوشد. دانشجویان این رشته باید در حوزه مد و لباس کشور ذائقه سازی کنند اما برخی از آنها در نوع لباس پوشیدن هم مشکل دارند و عده ای هم کورکورانه و تقلیدی لباس می پوشند.

وی با اذعان به کم کاری ها در حوزه فرهنگ سازی در دانشگاه و جشنواره ها تأکید کرد: وجود کارگاه های آموزشی در جشنواره ها و نمایشگاه ها برای آموزش نحوه پوشیدن لباس به مخاطبان ضروری است.

خرمدره با انتقاد از اینکه برای تولید لباس مدارس از هر نوع پارچه و نخ استفاده می شود عنوان کرد: متاسفانه فقط به مقرون به صرفه بودن آن توجه می شود درصورتیکه استفاده از جنس نخ و پارچه باید متناسب با منطقه زندگی دانش آموزان متفاوت باشد.

وی مدلینگ را یک حوزه تخصصی معرفی کرد و گفت: مدلینگ از مهم ترین ابزارهای مارکتینگ و بازاریابی در حوزه مد و لباس و نهایتاً رونق تولید به شمار می رود و فعالیت غیرتخصصی افراد در این حوزه و استفاده از هر مدل برای کاهش هزینه ها، مدلینگ را دچار آسیب خواهد کرد.

خرمدره در پایان این "گفت وگوی فرهنگی" از رادیو گفت وگو ابراز داشت: شخصیت و خوشنامی مدلینگ تاثیر زیادی بر فروش برند دارد همانطورکه برخورد نامناسب او در فضای مجازی می تواند برند را ورشکسته کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی