گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر مسئول انتشارات "آوای فهیم": کپی کتاب در دانشگاه ها به یک معضل بزرگ تبدیل شده

برخورداری گفت: یکی از محل های بسیار مهمی که کتاب های دانشگاهی در آن کپی می شوند انتشارات دانشگاه هاست.

1398/07/01
|
09:14
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع چالش های مالکیت فکری و معنوی آثار هنری در ایران با حضور محمد برخورداری مدیر مسئول انتشارات "آوای فهیم" از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

برخورداری در مصاحبه با رادیو گفت وگو اظهار کرد: وقتی اثری خلق می شود قطعا در کنار آن انتفاعی وجود دارد که این انتفاع می تواند معنوی، مادی و اجتماعی باشد.

وی افزود: اگر این انتفاع نادیده گرفته شود پدیدآورنده ی اثر علاقه خود را برای خلق مجدد از دست خواهد دادکه در حال حاضر بدنه نشر کشور با این معضل دست و پنجه نرم می کند.

مدیر مسئول انتشارات "آوای فهیم" با تصریح بر وضعیت نابسامان حوزه نشر گفت: وضعیت حوزه نشر ایران به جایی رسیده که به جای شعار "ترویج کتابخوانی"، پوسترهایی با شعار "نه به کپی کتاب" در نمایشگاه های کتاب نصب می کنیم و در واقع از مشتریان التماس می کنیم که کتاب را کپی نکنید و از مراکز غیرمجاز تهیه نکنید.

وی ادامه داد: تولید چنین آثار در بخش علمی و ادبیات داستانی و متون و نسخ بسیار بالاست و از این رو عده ای سودجو زحمات ناشران را نادیده گرفته و این آثار را در بازار عرضه می کنند.

برخورداری همچنین اقدام و تدبیر اتحادیه ناشران، نیروی انتظامی و وزارت ارشاد در جمع آوری کتابفروشی های کنار خیابان انقلاب را مثبت ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه قدم های مثبتی در برخورد با چاپ زیرزمینی کتاب و غیره برداشته شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر تکثیر غیرقانونی و مولفان صرفا اسمی، گریبانگیر کل حوزه نشر اعم از کودک و نوجوان، دانشگاهی و ادبیات و غیره شده اما این قضیه در حوزه ناشران دانشگاهی پررنگ تر است.

مدیر مسئول انتشارات "آوای فهیم" با بیان اینکه تولید علم در هر کشوری متناسب با بافت اقتصادی و اجتماعی آن جامعه تولید می شود گفت: ما اکثر علوم جدید را در قالب مقالات علمی از خارج کشور به دست می آوریم اما علوم مفید برای حوزه های دانشگاهی و مدیریتی باید در داخل و توسط مولفان بسیار قوی تولید شوند و ناشران قوی هم آن ها را منتشر کنند.

برخورداری با اشاره به معضل ناشران دانشگاهی گفت: متاسفانه با وجود اینکه انجمن جلسات متعددی با دانشکده های بزرگ کشور برگزار کرده اما یکی از محل های بسیار مهمی که کتاب های دانشگاهی در آن کپی می شوند انتشارات دانشگاه هاست یعنی خود دانشگاه ها کتاب های بسیار خوب ناشران دانشگاهی را کپی می کنند.

وی همچنین از جزوه نویسی دانشجویان در دانشگاه ها به عنوان معضلی دیگر یاد کرد و گفت: اساتید با توجه به کپی شدن کتابها علاقه ای به نوشتن مجدد کتاب ندارند و از این رو به دانشجویان جزوه می دهند و جزوه هم در انتشارات دانشگاه کپی می شود.

مدیر مسئول انتشارات "آوای فهیم" کپی کتاب های پرفروش و کپی کتابهای ممنوعه را ناشی خلأهای قانونی دانست و افزود: اخلاق هیچ ربطی به مذهب، سیاست و اجتماع ندارد اخلاق آن چیزی است که همه باید در همه عرصه ها رعایت کنند.

برخورداری در پایان از هموطنان و فعالان حوزه نشر و کتاب درخواست کرد که اخلاق کتاب را رعایت کنند تا دیگر شاهد کتاب سازی و کپی کتاب نباشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی