گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه: عامه مردم به معماری بیگانه علاقه نشان می‌دهند

مهناز محمودی‌زرندی گفت: امروز یک گسست فرمی به نسبت معماری سنتی داریم که در نتیجه فراموش کردن ارزش‌هاست چون خودباوری از بین رفته است و برای همین مقلد آنچه می‌شوند که آنرا ارزشمند می‌دانند حتی اگر با فرهنگ‌شان نسبتی نداشته باشد.

1398/07/22
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی فرهنگی" با موضوع (بررسی معماری و ابعاد تهاجم فرهنگی در معماری معاصر) با حضور دکتر مهناز محمودی‌زرندی، استاد دانشگاه، عضو هیئت علمی گروه معماری دانشگاه آزاد روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهناز محمودی‌زرندی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: امروز صحبت از آشفتگی سیمای شهری می‌شود، به طوری که بسیاری مطرح می‌کنند چرا سیمای شهری ما یک نظم انسجام بخشی ندارد، در واقع مشکلی که زمینه‌ساز این وضعیت است، به مقیاس شهری برمی‌گردد. به عبارتی وضعیت آشفته امروز شهرسازی را نباید تنها به گردن معماران بیندازیم و باید این مساله را از مقیاس شهری بررسی کنیم.

وی افزود: در بسیاری موارد مالکیت خصوصی زمین و تفکیک بلوک‌های شهری بسیار بد انجام شده، به طوری که آن‌قدر خرده بلوک در فضاهای شهری داریم که به دلیل مالکیت خصوصی باعث شده که سلیقه شخصی خود را در طراحی و ساخت ساختمان اعمال کند و گاهی گریز از روابط باعث شده، افرادی بتوانند خارج از ضوابط شهرسازی ارتفاع ساختمان‌هایشان را بالا و پایین ببرند که یکی از عوامل مهمی است که به ناهنجاری در سیمای شهری منجر شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: بنابراین نخستین مساله نقص در تفکیک بلوک شهری بوده و دیگری لحاظ نکردن ضوابطی معین و دقیق در رعایت تنظیم بدنه شهری است. اگرچه اشاره شد که ما در دوران گذار از معماری سنتی به معماری مدرن هستیم و به نوعی ساختمان‌های ما حجاب برداشتند که ابتدا این ساختارشکنی را در ساختمان شمس‌المعاره می‌بینیم، در این ساختمان که آغازی برای فرهنگ التقاطی ایران و غرب است، شاهد اجزاء و نشانه‌هایی از معماری غربی هستیم، نخستین ساختمانی که برون‌گراست و در اینجا نمای ساختمان به عنوان یک بدنه شهری مطرح می‌شود.

مهناز محمودی‌زرندی گفت: وقتی مناره‌های مساجد نقاط عطف خط آسمان شهری بودند، با گذشت زمان اجزاء دیگری نیز به عنوان نقطه عطف خط آسمان شهری مطرح می‌شود، ساختمان‌هایی که به شکل آسمان‌خراش هستند و امروز به شکل غیرقابل پیش‌بینی در حال افزایش هستند. هر چند معماری یک دستاورد فرهنگی و تمدنی است و واقعا جدای از فرهنگ و مایه‌های فکری و ارزشی نیست. وقتی ما فرهنگ را ارزش‌ اجتماعی بدانیم که در بطن یک جامعه در بازه زمانی طولانی شکل می‌گیرد و تمام رفتارهای آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، باید بدانیم این فرهنگ به یک‌باره تغییر نمی‌کند.

وی افزود: چنانچه فرهنگ در معرض تغییر قرار بگیرد، به طور قطع در یک بازه‌ای با چالش‌هایی مواجه خواهد شد و زمانبر خواهد بود تا بتواند خودش را با شرایط جدید وفق دهد. به نظر میرسد امروز فرهنگ ما با مسائلی مواجه است و از جمله با آمدن ابزار فنی، تکنولوژی و دانش جدید و نیازهای جدیدی که در حوزه معماری داشتیم، معماری را از نظر فرهنگی و ساختاری تحت تاثیر قرار داده است. در این میان آنچه اهمیت دارد، پی بردن به معنای فرهنگ یک کشور است، زیرا فرهنگ در نتیجه یک خودباوری و ارزشمندی است که مردم نسبت به خودشان دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: زمانی فرهنگ یک کشور می‌تواند تداوم پیدا کند که آن خودباوری در میان مردم وجود داشته باشد. آنچه که در کشور ما اتفاق افتاده و شاهد یک گسست فرمی و محتوایی از معماری سنتی هستیم، هر چند محتوای معماری می‌تواند بر اساس نیازهای جدیدی باشد که پدید می‌آید و معماری را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، اما همان‌طور که اشاره کردم امروز یک گسست فرمی به نسبت معماری سنتی داریم و این گسست در نتیجه فراموش کردن برخی ارزش‌هاست و به نوعی خودباوری از بین رفته است و برای همین مقلد آنچه می‌شوند که آنرا ارزشمند می‌دانند حتی اگر با فرهنگ‌شان نسبتی نداشته باشد. به طوری که امروز مردم به ساختمان‌هایی علاقه‌مند شدند که به طراحی نما و اجزایی بیشتر اهمیت می‌دهند، برگرفته از معماری یونانی است؛ معماری که ارتباطی با فرهنگ ما ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی