صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

عبادی حمایت از نخبگان حوزه فرهنگی را از وظایف شورای فرهنگ عمومی برشمرد و گفت: برنامه تجلیل از نخبگان در کشور طراحی شده و دبیرخانه شورا درصدد تهیه آئین نامه این موضوع است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع روز فرهنگ عمومی با حضور فاضل عبادی مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

عبادی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با ارائه تعریفی از فرهنگ عمومی گفت: فرهنگ عمومی به معنای میراث اجتماعی مشترک مبتنی بر باورها، ارزشها و رفتارها و نمادهاست، به بیانی دیگر فرهنگ عمومی همان ارزش های پذیرفته در جامعه است که توسط مردم به کار گرفته می شود.

وی افزود: فرهنگ دارای دو ساحت نظری شامل (آموزش و پرورش، آموزش عالی و سایر نهادهای آموزشی) و فرهنگ عمومی شامل (نگرشها، ارزش ها، تمایلات، عواطف و رفتارها و هنجارها) می شود.

مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی با بیان اینکه ساختار تقسیم کاری حاکمیت در فرهنگ عمومی به شکل ستادی و قرارگاهی است گفت: نمی توان فرهنگ عمومی را تنها به یک دستگاه سپرد چراکه دامنه آن بسیار وسیع و متنوع است، از این رو ستادی با عضویت بیش از 33 دستگاه در مرکز کشور تشکیل شده که هر دو هفته یک بار جلسه ای را به ریاست وزیر فرهنگ برگزار می کند.

این مقام مسئول با اشاره به مهم ترین وظیفه شورای فرهنگ عمومی کشور بیان کرد: سیاست گذاری، هدایت و ریل گذاری فرهنگ کشور از جمله وظایف این شوراست. این شورا گسترده ترین شبکه فرهنگی از مرکز تا شهرستان های کشور را در بر می گیرد و بیش از 10 هزار نفر دست اندرکار این شورا در سراسر کشور فعالیت می کنند.

وی با اشاره به تأکیدات رهبری درخصوص اصلاح فرهنگ عمومی گفت: مقام معظم رهبری در ارتباط با حوزه فرهنگ عمومی فرموده اند: "اگر وزارت فرهنگ و ارشاد جز اصلاح فرهنگ عمومی هیچ کار دیگری نداشته باشد کار کمی بر عهده نگرفته است. صدا و سیما، خطبا، روحانیون و دستگاه های ذیربط نیز باید دائماً در جهت اصلاح فرهنگ عمومی کشور تلاش کنند."

عبادی در ادامه "گفت وگوی فرهنگی"، با اشاره به نتایج عملکرد شورای فرهنگ عمومی گفت: این شورا در تلاش است تا با رعایت اصل بهره وری از شرایط موجود به سمت شرایط مطلوب حرکت کند، نمایندگان این شورا نیز برای تقویت آموزش و حوزه علم به استان ها اعزام می شوند ضمن اینکه 400 شورای فرهنگ عمومی نیز در سراسر کشور تشکیل شده است.

مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی عنوان کرد: مهم ترین مباحث شورا در سالهای اخیر وضعیت خانواده های ایرانی و بررسی آن نسبت به گذشته و جهان امروزی است. علاوه براین در حوزه زنان، دینداری فردی، عزت ایرانی و مشارکت اجتماعی نیز فعالیتهای خوبی صورت گرفته است.

وی همچنین حمایت از نخبگان حوزه فرهنگی را از جمله وظایف این شورا برشمرد و گفت: برنامه تجلیل از نخبگان در سراسر کشور طراحی شده و دبیرخانه شورا درصدد تهیه آئین نامه این موضوع می باشد.

عبادی به دیگر مصوبات شورای فرهنگ عمومی اشاره و بیان کرد: ترویج فرهنگ کتابخوانی، برنامه های فرهنگی درخصوص راهپیمایی اربعین، ارتقای فرهنگ زیارت و گردشگری مذهبی، ارتقای فرهنگ سلامت تنها بخشی از مصوبات شورای فرهنگ عمومی هستند.

مدیرکل دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی با اعلام اینکه تحرکات جدیدی در استانها برای تقویت شورای استان ها و استفاده از ظرفیت سازمان های مردمی شکل گرفته افزود: بیش از 61 درصد اعتبارات شورا در سال گذشته به استانها اختصاص یافت.

وی در پایان مطلب از عدم اتصال شورای فرهنگ عمومی به تشکل های مردمی انتقاد کرد و گفت: موسسات مردم نهاد در این حوزه باید شناسایی و از ظرفیت آن ها استفاده شود.

مرتبط با این خبر

  • کنترل تجهیزات اینترنتی کشور در دست امریکاست

  • لزوم بسترسازی هوشمندانه برای کنترل بازار شب عید

  • فرآیند صدور مجوز، فعالان را در حوزه دیجیتال با مشکل مواجه کرده است

  • لزوم استفاده از رسانه به عنوان بازوی توانمند دستگاه دیپلماسی

  • اعمال سلایق شخصی؛ مهمترین معضل اصناف است

  • لزوم برگزاری کارگاه آموزشی برای ناشران برگزیده در حوزه هنر ادبیات

  • تبلیغات باید در خدمت اقتصاد کشور باشد

  • فیلم فجر امسال دوره باشکوهی را رقم خواهد زد

  • بسیاری از کاربران فضای مجازی به دنبال کسب شهرت هستند

  • تعرفه گذاری در حوزه تبلیغات متولی ندارد