صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

شرف الدین با اذعان به اینکه فرهنگ عمومی در جامعه ما مقوله ای غریب و ناشناخته است افزود: رسانه ها این موضوع را به مردم و مسئولان بیشتر معرفی کنند تا جایگاه خود را در جامعه پیدا کند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع روز فرهنگ عمومی با حضور سعیده شرف الدین معاون دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

شرف الدین در ابتدای مطلب با اشاره به پیشینه ای از شکل گیری شورای فرهنگ عمومی گفت:شورای فرهنگ عمومی در سال 1364در شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت، این شورا جلسات خود را به صورت منظم و پیوسته برگزار می کند و موضوعات فرهنگی را در دستور کار قرار می دهد.

وی افزود: وظیفه اصلی شورای فرهنگ عمومی سیاست گذاری، هدایت و نظارت بر فرهنگ عمومی کشور و رصد و ارزیابی فرهنگ جامعه است.

معاون دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی، فرهنگ عمومی را قانون نانوشته خواند و گفت: فرهنگ عمومی به اعتقاد بنده قانون نانوشته ای است که همه ملزم به رعایت آن شامل ارزشها، باورها، گرایشات دینی و سنن هستند .

این مقام مسئول همچنین به کارکرد شورای فرهنگ عمومی اشاره و اظهار کرد: کارشناسی و تجزیه و تحلیل شرایط فرهنگی و جریانات فرهنگی داخلی و خارجی ِموثر بر فرهنگ عمومی کشور در شرح وظایف این شورا آمده است.

شرف الدین درخصوص نتایج عملکرد شورای فرهنگ عمومی در طی این سالها گفت: شورای فرهنگ عمومی در بازه زمانی سال 1370 تا 1380 شاخص های فرهنگی را تدوین و تصویب کرد و اخیراً هم رصد این شاخص ها بر عهده دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به شاهد مثالی در خصوص عملکرد شورای فرهنگ عمومی کشور عنوان کرد: این شورا در مقطعی از زمان به منظور بررسی و رفع مشکل اسباب بازی، گردهمایی اسباب بازی را برگزار کرد. پس از این گردهمایی بیانیه ای صادر کردیم که همین بیانیه منجر به تهیه آئین نامه نظارت بر ساخت و طراحی و واردات اسباب بازی شد و در حال حاضر هم نمی توان گفت وضعیت اسباب بازی ایده آل و مطلوب است اما تا حد زیادی سازماندهی شده است.

معاون دبیرخانه شورای فرهنگی عمومی سازمان فرهنگ عمومی وزارت ارشاد اسلامی با اذعان به اینکه فرهنگ عمومی در جامعه ما مقوله ای غریب و ناشناخته است افزود: رسانه ها این موضوع را به مردم و مسئولان بیشتر معرفی کنند تا جایگاه خود را در جامعه پیدا کند.

شرف الدین در پایان مشکل ضمانت اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی را مهم ترین ضعف این شورا دانست و تأکید کرد: به اعتقاد بنده مهم ترین عاملان اجرای این مصوبات همان مسئولان شورا هستند که باید مصوبات را اجرایی کنند.

مرتبط با این خبر

  • کنترل تجهیزات اینترنتی کشور در دست امریکاست

  • لزوم بسترسازی هوشمندانه برای کنترل بازار شب عید

  • فرآیند صدور مجوز، فعالان را در حوزه دیجیتال با مشکل مواجه کرده است

  • لزوم استفاده از رسانه به عنوان بازوی توانمند دستگاه دیپلماسی

  • اعمال سلایق شخصی؛ مهمترین معضل اصناف است

  • لزوم برگزاری کارگاه آموزشی برای ناشران برگزیده در حوزه هنر ادبیات

  • تبلیغات باید در خدمت اقتصاد کشور باشد

  • فیلم فجر امسال دوره باشکوهی را رقم خواهد زد

  • بسیاری از کاربران فضای مجازی به دنبال کسب شهرت هستند

  • تعرفه گذاری در حوزه تبلیغات متولی ندارد