گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

استاد ارتباطات دانشگاه سوره انتقادكرد: فقدان سواد و مهارت رسانه ای در نمایندگان مجلس

مسعودی با انتقاد از فقدان سواد و مهارت رسانه ای در نمایندگان مجلس تأکید کرد: ما نیازمند درک فلسفه و مهارت های اجتماعی رسانه ها هستیم.

1398/08/20
|
12:30
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات نوین و جهانی بر فرهنگ با حضور دکتر امید علی مسعودی استاد ارتباطات دانشگاه سوره به روی آنتن رفت.

مسعودی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: در حال حاضر فناوری های ارتباطات و اطلاعات وارد فضاهای جدیدی چون اینترنت اشیا شده است، این فناوری ها ضمن تشدید فردگرایی دولتها را هم کوچکتر می کنند.

وی افزود: یکی از نگرانی ها در بدو ورود فناوری ها در دهه 1990 از این بابت بود که زبان اینترنت، لاتین است و در نتیجه ی آن بسیاری از فرهنگ ها بین خواهند رفت.

استاد ارتباطات دانشگاه سوره درخصوص اینترنت اشیاء گفت: از این به بعد فقط ما انسانها نیستیم که با هم حرف می زنیم بلکه هر وسیله ای می تواند این کار را انجام دهد. انجمن ملی سواد رسانه ای نمونه هایی از این پیشرفت فناوری را در صفحه اینستاگرام منتشر کرده و مردم می توانند ملاحظه کنند.

مسعودی با اشاره به مثالی در این خصوص یادآور شد: به عنوان مثال بچه ها برای رفتن به مدرسه سوار دوچرخه های هوشمند می شوند و بدون رکاب زدن حرکت می کنند و جالب اینکه این دوچرخه در چهارراه ها و یا هنگام خطر متوقف می شود.

این استاد دانشگاه در ادامه، با بیان اینکه بخشی از مانایی فرهنگ مربوط به تبادل اطلاعات و گفتگوست افزود: اینترنت اشیاء می تواند به تنوع فرهنگها کمک زیادی کند.

وی همچنین اظهار داشت: نحوه برخورد خانواده ها با فناوری اطلاعات و فضای مجازی به میزان سواد رسانه ای آنها برمی گردد البته سواد رسانه ای تنها محدود به مهارت های استفاده از رسانه های جدید نبوده و شناخت فلسفه و تولید آگاهانه محتوا در این فضا را هم شامل می شود.

مسعودی با انتقاد از فقدان سواد و مهارت رسانه ای در نمایندگان مجلس تأکید کرد: ما نیازمند درک فلسفه و مهارت های اجتماعی رسانه ها هستیم.

وی اضافه کرد: انزوای اجتماعی و فردگرایی با ورود فناوری ها تشدید شده و ما را در کارهای جمعی و تیمی دچار مشکلاتی کرده است.

استاد ارتباطات دانشگاه سوره برخوردها با فناوری ها را شامل سه مرحله امتناع، اکتفا و امتزاج دانست و گفت: تمامی خساراتی که از این ناحیه به ما وارد می شد ناشی از غرق شدن در این فضاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی