گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر: دولت و مجلس از سایت های فروش پشتیبانی کنند

شیخی با تأکید بر اینکه دولت و مجلس باید از سایت های ایرانی فروش پشتیبانی کنند گفت: در مناطق آزاد تجاری چه اقدامی برای فروش آثار هنری انجام شده است؟

1398/08/21
|
09:45

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع تأثیر فناوری های نوین بر بازار کالاهای هنری و با حضور دکتر بیژن اربابی و دکتر علیرضا شیخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه هنر از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

اربابی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، سرعت، دسترسی بالا و قیمت ارزان را از مزایای قابل توجه فناوری در حوزه هنر برشمرد و گفت: دولت و حاکمیت درصدد کاهش سفرهای درون شهری و افزایش کاربران اینترنتی برای کاهش بروکراسی اداری هستند.

وی افزود: در حال حاضر صفحات اینستاگرامی به راحتی در حال چرخش عقاید و پخش آثار و پیش ساخته هایی در حوزه هنر و فرهنگ هستند و هیچ کسی هم مسئول نیست اما انتشار آثار هنری در سایت های داخلی با موانع زیادی روبروست.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر با اشاره به اهمیت جذابیت بصری سایت های فروش گفت: این مسئله مهم در ایران با انجام مطالعات و کوشش قابل تحقق است و صاحبان سایت های داخلی هم می توانند تا حد زیادی جذابیت های بصری را افزایش دهند.

اربابی یادآور شد: افراد شاخص در عرصه فروش آثار مانند فرش های آنتیک در اینستاگرام فعالیت های سطح بالایی دارند و از این حوزه بهره می برد.

وی مطرح کرد: ما باید اینترنت را یک ویترین بدانیم و نه صرفاً مکانی برای نمایش دادن اتیکت قیمت. سایت های متعدد آمریکایی فرش های ایرانی را می فروشند این درحالیست که سایت های ایرانی در این حوزه دیده نمی شوند.

در ادامه "گفت وگوی فرهنگی"، شیخی بیان داشت: فضای مجازی مکان و زمان و را درنوردیده بطوریکه به راحتی و بدون نقل مکان می توان از آثار هنری در این فضا دیدن کرد.

وی افزود: سایت های خارجی فروش آثار هنری از نظر محتوا و ظاهری برای مشتریان به مراتب از سایت های ایرانی جذاب ترند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در کنار گردانندگان و مدیران سایت ها از بخش های دولتی همچون وزارت ارشاد نیز انتظار می رود که وارد این عرصه شود و به کیفیت هرچه بیشتر سایت های فروش آثار هنری در داخل کمک کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تصریح کرد: سایت های ایرانی فروش آثار هنری با مشکلات عدیده ای مواجهند اما برای رفع این مشکلات اقدام خاصی نشده است این درحالیست که این سایت ها موجب رونق اقتصادی خواهند شد و در صورت ارائه خدمات برون مرزی، می تواند از فروش صرف آثار هم عبور کند و به مراحل بالاتری برسد.

شیخی گفت: سایت های خارجی کلاسه بندی شده و با برنامه ریزی عمل می کنند و روند تولید اثر به طور کامل در سایت توضیح داده می شود. روند تولید کار و مواد مصرفی در تولید اثر برای یک خریدار خارج از ایران بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه دولت و مجلس باید از سایت های ایرانی فروش پشتیبانی کنند گفت: در مناطق آزاد تجاری چه اقدامی برای فروش آثار هنری انجام شده و چه قدر از متولیان این حوزه برای بازاریابی استفاده شده است؟ آیا قوانین و تسهیلات مشخصی برای راه اندازی سایت های فروش و حمایت از فعالان این حوزه وجود دارد؟ با وجود پیشینه غنی ایران در حوزه هنری اما میزان درآمد ایران از این بخش به شدت پایین است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی