گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

معاون فضای مجازی بسیج مطرح كرد: اهتمام ویژه بسیج برای ارتقای سطح سواد رسانه ای جامعه

مهدی جعفری با اشاره به اهتمام ویژه بسیج برای ارتقای سطح سواد رسانه ای جامعه گفت: بسیج برای بیشترین بهره وری و البته با اعتبارات محدود در تلاش است تا از خود فضای مجازی اقدام کند.

1398/09/05
|
08:49
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع بسیج و فضای مجازی و با حضور مهدی جعفری معاون فضای مجازی بسیج از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

جعفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: بسیج از یک دهه گذشته به فضای مجازی ورود کرده بود اما طی دو سال اخیر بسیار جدی تر وارد عرصه فضای مجازی به معنای عام آن شده است.

وی با اشاره به ماهیت معاونت فضای مجازی بسیج گفت: فعالیت بسیج در فضای مجازی در گذشته جزیره ای و کاملا متفاوت از الان بود اما به واسطه اهمیت پیدا کردن این فضا، افزایش نقش آن در میزان مبادلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و به فراخور رشد این عرصه نوع و مدل فعالیت بسیج نیز تغییر و رشد کرد.

معاون فضای مجازی بسیج با بیان اینکه فضای مجازی صرفاً در عرصه رسانه خلاصه نمی شود افزود: فضای مجازی شاکله و قواعد مشخصی دارد که باید به همه لایه های آن اعم از رصد، پایش، تحلیل، شبکه اجتماعی، تولید محتوا و زیرساخت و فناوری نوین پرداخت.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به ولنگاری فضای مجازی طی سالهای اخیر و ضرورت ورود بسیج به این فضا اظهار کرد: فضای مجازی با بهره گیری از زیرساخت های داخلی و منابع و اعتبارات از سوی شبکه های اجتماعی دستخوش تحولات عجیبی شده و خالی بودن عرصه از فعالیت جدی در جبهه انقلاب برای دفاع از آرمان های انقلاب و باورهای مردم و جلوگیری از بروز اتفاقات در این عرصه از مهم ترین دلایل حضور بسیج در عرصه فضای مجازی است.

جعفری عرصه فضای مجازی را مهم ترین ابزار انتقال پیام در شرایط کنونی دانست و افزود: بسیج به عنوان بازوی مردمی دفاع از آرمان های انقلاب از این فضا برای انتقال پیام به مردم استفاده می کند.

وی در ادامه این "گفت و گوی فرهنگی" به عملکرد بسیج در حوزه تولید محتوای تخصصی در فضای مجازی اشاره و عنوان کرد: رویکرد اصلی ما در دو بخش تولید محتوای فاخر تخصصی و ایجاد نهضت تولید محتوای بومی است.

معاون فضای مجازی بسیج با اشاره به اهتمام ویژه بسیج برای ارتقای سطح سواد رسانه ای جامعه گفت: بسیج برای بیشترین بهره وری و البته با اعتبارات محدود در تلاش است تا از خود فضای مجازی اقدام کند.

این مقام مسئول به رادیو گفت و گو گفت: بسیج با راه اندازی شبکه "نسرا" (نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی) و با بهره گیری از فناوری آموزش مجازی، خدمات آموزشی را ارائه می کند.

جعفری امنیت فضای مجازی را از الزامات جامعه برشمرد و گفت: امنیت صرفاً به معنای عدم سرقت اطلاعات نیست بلکه امنیت فرهنگی، اقتصادی، و آرامش روانی کاربران را هم شامل می شود.

وی با انتقاد از نبود قوانین سختگیرانه در حوزه فضای مجازی و کم توجهی ها به شکل گیری شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد: مسئولان باید به نهضت ملی شدن اینترنت و فضای مجازی بیشتر توجه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی