گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

كارشناس فرهنگی: تهاجم فرهنگی ایران علیه غرب گسترده تر از تهاجم فرهنگی آنهاست

حجت الاسلام بردبار بیان کرد: تهاجم فرهنگی ما علیه فرهنگ غرب گسترده تر از تهاجم فرهنگی آنها علیه ایران است، زیرا جوامع آنها مبتنی بر سنت های عالم هستی شکل نگرفته و بنیان های پوشالی و متفاوتی دارند.

1398/09/06
|
08:45

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع بسیج، نفوذ فرهنگی و مقابله با هجمه های فرهنگی و با حضور حجت الاسلام مصطفی بردبار طلبه، جانباز و کارشناس فرهنگی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حجت الاسلام بردبار در مصاحبه با رادیو گفت و گو با تبیین مفهوم تهاجم فرهنگی گفت: مقوله تهاجم فرهنگی یک تعریفی دارد که به موازات زمان دچار تغییر شده است.

وی افزود: تعریف ما از تهاجم فرهنگی در مقطعی صرفاً محدود به حجاب و امثالهم بود اما به مرور گستره و دامنه وسیع تری پیدا کرد بطوریکه هم اکنون به تک تک شئونات زندگی ما اصابت کرده است.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به هدف تهاجم فرهنگی در یک نگاه کلی بیان کرد: هدف از تهاجم فرهنگی، استیلای عامه و تمامه بر جمیع شئونات زندگی بشر در اقصی نقاط این کره خاکی است و زیربنای آن هم ایجاد یک خلأ هویتی در مردم دنیا و به ویژه مردم ایران و خالی کردن مردم از اعتماد به نفس و خودباوری است.

وی رفتار نظام سلطه با کشورهای همسایه را از مصادیق تهاجم فرهنگی برشمرد و افزود: نظام سلطه رابطه مستقیمی بین اقتصاد و فرهنگ ایجاد کرده است. در واقع، تهاجم فرهنگی تاثیر مستقیمی بر بهره مندی اقتصادی مهاجمین دارد و این بهره مندی اقتصادی نیز اثر مستقیمی بر تخریب فرهنگ دارد.

حجت الاسلام بردبار تصریح کرد: رأس دعوای نظام سلطه با فرهنگ ماست اما نظام سلطه با اروپا، آفریقا، آمریکای جنوبی و سایر ممالک دنیا هم کار دارد به بیانی دیگر، دعوای نظام سلطه با ونزوئلا کمتر از دعوای او با ایران نیست.

وی در ادامه این مطلب گفت: شاید عده ای از مردم تصور کنند دعوای انگلیس و آمریکا و در یک کلام جریان سلطه با اسلام و حجاب و قرآن است درصورتیکه چنین نیست، مگر در ونزوئلا مسائلی چون حجاب و امامزاده صالح تجریش و مسجد وجود دارد؟! پس چرا نظام سلطه با ونزوئلا هم درگیر است؟ لذا معلوم می شود که تهاجم فرهنگی نظام سلطه اختصاصی به اسلام و شناسه های فرهنگی جامعه ما ندارد، آنها از فرعون بودن به دنبال خدایی کردن در دنیا به جای خدا هستند.

کارشناس فرهنگی مطرح کرد: تهاجم فرهنگی ما علیه فرهنگ غرب گسترده تر از تهاجم فرهنگی آنها علیه ایران است، زیرا جوامع آنها مبتنی بر حقایق و سنت های عالم هستی شکل نگرفته و بنیان های پوشالی و متفاوتی دارند از این رو نیازی به کار سخت و فوق العاده نیست و با حرف زدن می توان کار کرد.

حجت الاسلام بردبار تأکید کرد: از مسئولان و دولتمردان تقاضا می کنم که به مردم اعتماد کنند و با مردم حرف بزنند، اگر قرار است اصلاحی انجام شود با مردم در میان بگذارند.

وی در پایان فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را بزرگ ترین بستر برای تهاجم فرهنگی به تمامیت ارضی و اعتقادات مردم دانست و خواستار شد: دولت و سایر ارکان نظام برای حل مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به بسیج اعتماد کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی