صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

شیخ الاسلامی گفت: طبق آمار رسمی 53 درصد کاربران از سرویس های سامانه درخواست ویدئویی در ایران از محتوای خارجی قاچاق استفاده می کنند و جریان واردات بسیار قوی به شکل قاچاق در حال قبضه کردن بازار اصلی است.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع چرایی بی توجهی به تولید محصولات جانبی انیمیشن های سینمایی در ایران با حضور حسین شیخ الاسلامی مترجم، نویسنده، پژوهشگر علوم انسانی دیجیتال و مشاور مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

شیخ الاسلامی برای پاسخ به این سوال که چرا انیمیشن پیوند درستی با صنایع مجاور خود مانند لوازم التحریر ندارد به یک سوء تفاهم تاریخی در جامعه هنری اشاره و بیان کرد: جامعه هنری ما از زمان مشروطه احساس می کند که محصول تولیدی اش ربطی به اقتصاد و کسب و کار ندارد و دولت موظف به خرید محصولات هنری فرهنگی است.

وی با انتقاد از نبود نگاه اقتصادی به حوزه هنر و فرهنگ گفت: هنرمندان اعم از تهیه کنندگان و خود آرتیست ها باید تصور و تعریف شان را از کاری که انجام می دهند تغییر دهند.

مشاور مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان کرد: وقتی هنر و اقتصاد از هم منفک شوند ما دچار بیماری مزمن تاریخی در هنر می شویم که قابلیت مهاجرت به صنایع مجاور را ندارد و نهایتا برای برقراری پیوند دوباره بین صنایع مختلف و هنر از جمله انمیشین دچار بحران جدی می شویم.

پژوهشگر علوم انسانی دیجیتال عنوان کرد: تا زمانی که جامعه هنری بر پرهیز از فعالیت اقتصادی و باز تعریف خود به عنوان یک کنش گر اقتصادی پافشاری می کند ما همچنان دچار این بحران خواهیم بود.

شیخ الاسلامی یادآور شد: زنجیره تولید سینمایی اعم از انیمیشن و غیر انیمیشن در دنیا با یک طرح به عنوان خط قصه روبرو مواجه نیست بلکه یک برنامه کسب و کار دارد که جزئیات انتهای زنجیره در آن مشخص شده است. بنیاد سینمایی فارابی نیز اخیراً در تلاش است تا چنین فضایی را به ویژه در حوزه کودک ایجاد کند.

مشاور مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با بیان اینکه مفهوم سیکل سوددهی برای قشر هنرمندان ماچندان آشنا نیست و حتی حرف از اقتصاد برای آنها دافعه دارد افزود: فرآیند تصویب فیلمنامه همچنان در نهادهای سینمایی مبتنی بر طرح فیلمنامه است لذا ما سعی می کنیم این فرآیند را به طرح کسب و کار تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اهمیت طراحی تولید تصریح کرد: متاسفانه کار در ایران تولید می شود و مخاطب میلیونی هم دارد اما طراحی کاراکتر قابلیت تبدیل شدن به عروسک پولیشی و سه بعدی شدن را ندارد و همین باعث می شود درآمدهای غیرگیشه ای سینما بیشتر از دو تا سه درصد نباشد.

شیخ الاسلامی با بیان اینکه بازار فرهنگ در ایران بسیار پررونق است گفت: طبق آمار رسمی 53 درصد استفاده کاربران از سرویس های سامانه درخواست ویدئویی در ایران از محتوای خارجی قاچاق استفاده می کنند و جریان واردات بسیار قوی به شکل قاچاق در حال قبضه کردن بازار اصلی است.

مرتبط با این خبر

  • سینمای ایران جریان فکری یا مکتبی ندارد

  • انقلاب اسلامی به سینمای ایران شایستگی عطا کرد

  • تناسخ در سینمای آمریکا مورد توجه ویژه ای قرار دارد

  • برخی آثار سینمایی، جامعه سیاه را از ایران به تصویر می کشند!

  • آخرالزمان صحنه ی یکی شدن و پیوند با ادیان است

  • نقش فروشی آفت سینمای ایران

  • سینمای ایران باید آینده نگر و راهبردی شود

  • سینمای ایران در مسیر اشتباه پیش می رود

  • حسین انتظامی اطلاعات سینمایی ندارد

  • فیلم"محمد(ص)" نتوانست تاثیرگذار باشد