صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

توسلی گفت: حاصل کار دانشجویان و هنرمندان برجسته در حوزه خط، خوشنویسی و نگارگری به زبان روز باید در موزه های شهری، فضای شهر، ایستگاه اتوبوس و مترو نمایش داده شوند.

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع هنرهای بومی فراموش شده و با حضور حمیدرضا توسلی استاد دانشگاه هنر و معماری روانه آنتن شد.

توسلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه شکل گیری صنایع دستی و بومی هر منطقه متاثر از اقلیم آن منطقه است گفت: به عنوان مثال در مناطق مرطوب از نمد و در مناطق نی زار از حصیر استفاده می شود اما با تغییر سبک زندگی ها و تغییر اقلیم به تدریج هنرهای بومی فراموش می شوند.

وی افزود: انجمن فناوری بومی دانشگاه شریف حدود ده سال قبل با هدف تبدیل فناوری گذشته به دستاوردهای امروزی در حوزه معماری تشکیل شده و اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام داده است.

استاد دانشگاه هنر و معماری با تصریح بر اینکه ما دیدگاه زیباشناسانه مخاطبان حوزه هنرهای سنتی و بومی را در مدارس و دانشگاه ها احیا نکردیم تأکید کرد: مبانی زیبایی هنر باید به زبان ساده و کاربردی به مخاطبان امروزی معرفی شود.

توسلی ورود دانشگاه شریف به حوزه هنر و فرهنگ اقوام ایرانی در یک سال قبل را یادآور شد و گفت: هدف از این کار، معرفی هنرهای قومی بومی هر یک از دانشجویان بود و نهایتاً 14 مقاله در حوزه فرهنگ و هنر اقوام ایرانی تولید شد.

وی با بیان اینکه هنر اقوام بومی کشور یک هنر اندیشه وار است افزود: هنرهای قدیمی، اسطوره های چند هزار ساله شامل نشانه و نگاره هستند. پژوهش هایی نیز در حوزه هنرهای تلفیقی مانند معماری خط، معماری و موسیقی و ارتباط آنها با هم انجام گرفته است.

استاد دانشگاه هنر و معماری درخصوص قابلیت و توانایی تغییر هنرهای بومی بیان کرد: این هنرها با توجه به نیاز جامعه و احساسات درونی هنرمندان در مراحل مختلف زندگی تغییر می کنند. به عنوان مثال با ورود خط کوفی به ایران پس از اسلام، یک ایرانی این خط را اعراب گذاری کرد تا مردم کشورمان قرآن را اشتباه نخوانند.

توسلی با اشاره به تجلی آثار خوشنویسان کشور در مساجد، حسینیه ها، ظروف و مکان های مختلف تأکید کرد: حاصل کار دانشجویان و هنرمندان برجسته در حوزه خط، خوشنویسی و نگارگری به زبان روز باید در موزه های شهری، فضای شهر، ایستگاه اتوبوس و مترو نمایش داده شوند.

مرتبط با این خبر

  • فقدان مرجع هنری منجر به امنیت سوداگران شده است

  • قانون مالکیت فکری و صنعتی جدید به زودی تصویب می شود

  • قیصر؛ تاثیرگذار ترین شاعر در تثبیت سبک ادبی انقلاب اسلامی است

  • مسئولان به نسل جوان دانشگاهی اعتماد کنند

  • فقدان نظام آموزشی یکپارچه، هنرهای سنتی را دچار بحران کرده است

  • گفتمان سازی ، اشتغالزایی و تولید ثروت رهاورد صنایع فرهنگی

  • بنیاد شهید دخالتی در تولید اثر ندارد

  • جشنواره تئاتر دانشگاهی توسط یک نهاد غیر متخصص برگزار می شود

  • حوزه اسپانسری هنری در کشور درگیر فضایی آلوده است

  • بی توجهی مسئولان به حرکت شتاب انگیز هنر انقلاب