گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك جمعیت شناس: فرهنگ سازی مستمر برای افزایش نرخ باروری ضروری است

طاهره لباف کار فرهنگی صحیح و مستمر در جامعه برای افزایش باروری را به شدت موثر خواند و بر آن تأکید کرد.

1398/10/21
|
13:15

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع راهبردهای تحکیم خانواده در ایران و سیاستهای جمعیتی با حضور دکتر طاهره لباف متخصص زنان و زایمان، نازایی و جمعیت شناس روانه آنتن شد.

لباف در این برنامه نرخ باروری را به معنای تعداد فرزندان زنده ای که جانشین پدر و مادر می شوند معنا کرد و گفت: برای ثابت ماندن جمعیت در جامعه نرخ باروری باید 2.1 دهم باشد و اگر از این نرخ کمتر شود جمعیت جامعه کاهش خواهد یافت.

وی افزود: نرخ باروری ایران در سالهای 1364 تا 1366 حدود 3.4 دهم بود که سازمان ملل شروع به برنامه های کنترل جمعیت کرد. البته قرار بود نرخ باروری ایران تا سال 1390 به 2.1 دهم برسد اما با دخالت برخی دستگاه ها متاسفانه در سال 1372 نرخ باروری ما به 2.1 دهم رسید.

این جمعیت شناس با بیان اینکه در حال حاضر نرخ باروری در ایران 1.7 دهم است گفت: به دنبال کنترل جمعیت و تشدید آن در ایران، نرخ باروری هم اکنون به حدی رسیده که اگر کار جهادی نکنیم در آینده دچار سونامی پیری خواهیم شد.

متخصص زنان و زایمان خاطرنشان ساخت: با وجود هشدارهای مقام معظم رهبری از سال 1393 تاکنون در این خصوص اما اقدام خاضی صورت نگرفته بطوریکه در سال گذشته شاهد کاهش 120 هزار نفری موالید در کشورمان بودیم و احتمالاً طبق آمارها امسال افت موالید به 150 هزار نفر خواهد رسید.

وی همچنین مطرح کرد: با وجود افزایش تعداد خانوارها اما به دلیل اقدامات فرهنگی سی ساله برای کاهش جمعیت مانند شعار "فرزند کمتر؛ زندگی بهتر" در کشور شاهد افزایش جمعیت نیستیم. کشور انگلیس فقط سه نوع وسیله رایگان برای پیشگیری از بارداری را در اختیار مردم قرار می دهد درحالیکه در گذشته 13 نوع وسایل پیشگیری رایگان وجود داشت.

لباف یادآور شد: مردم ایران در دهه 70 به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک مجبور به استفاده از وسایل پیشگیری می شدند بطوریکه شیر خشک دادن به بچه ها منوط به پایش ماهانه مادران و دریافت وسایل جلوگیری بود و در غیر این صورت بچه ها از شیر خشک محروم می شدند.

این جمعیت شناس، افزایش تعداد اعضای خانواده را به معنای افزایش ظرفیت ها در جامعه دانست و تأکید کرد: وضعیت اشتغال، مسکن، حداقل امکانات رفاهی، آموزش و فرهنگ سازی درباره سبک زندگی افراد جامعه باید به گونه ای اصلاح شود که خانواده ها امکان افزایش جمعیت را داشته باشند.

لباف کار فرهنگی صحیح و مستمر در جامعه برای افزایش باروری را به شدت موثر خواند و گفت: 10 درصد جامعه بالای 60 سال اند اما با ادامه روند فعلی در سه دهه آینده 30 درصد جامعه پیر خواهند بود.

متخصص زنان و زایمان در پایان ابراز داشت: طبق آموزه های دینی، به دنیا آمدن هر فرزند برای خانواده برکت می آورد و مشکلات خانواده را برطرف می کند و همین اعتقاد به این آموزه هاست که می تواند تفکر خانواده ها به فرزندآوری را اصلاح کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی