گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارگردان تئاتر: وضعیت سیاه و بی آتیه تئاتر در دوره کرونا و پساکرونا

علی شمس وضعیت تئاتر در دوره کرونا و پساکرونا را سیاه، دردآور و بی آتیه ترسیم کرد و گفت: مهم ترین راه حل این است که دولت تئاتر را به منزله یک شغل و حرفه در نظر بگیرد.

1399/02/03
|
09:45

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع اقتصاد هنر در تهدید کرونا و در ارتباط تلفنی با علی شمس نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر روانه آنتن شد.

شمس در آغاز بیان داشت: کیفیت زندگی مردم ایران در این شرایط چندان تفاوتی با هم ندارد اما زندگی قاطبه اهالی تئاتر به دنبال تعطیلی اجرای تئاترها تقریباً در ورطه ورشکستگی و نابودی قرار گرفته است.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر اقدامات صورت گرفته در حوزه تئاتر دیجیتال را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مدیوم تئاتر مدیومی نیست که بتواند به آسانیِ فیلمهای سینمایی و سریال و موسیقی ها به شکل آنلاین عرضه شود.

وی با بیان اینکه تئاتر قبل از شیوع کرونا هم اوضاع خوبی نداشت افزود: مالیات بر ارزش افزوده، گرانی متریال و کمبود تماشاگر و سالن های اکران از مسائلی اند که تئاتر را با مشکل مالی مواجه کرده و کرونا هم امروز مزید بر علت شده و میخ محکمی را به تابوت تئاتر می کوبد.

شمس معتقد است که با این شرایط و مشکلات کنونی، آینده خوبی برای حرفه تئاتر قابل پیش بینی نیست و دولت باید این موضوع را جدی بگیرد و از تئاتر حمایت کند.

نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر با اشاره به عقب افتادگی اجاره سالن های خصوصی، دستمزدهای کلان گروه های متفاوت بچه های تئاتر و مدیربیت بیمه هنرمندان گفت: حل این مشکلات بودجه هنگفتی می طلبد که خود تئاتر به شکل درون زا از توانایی درآمدش ساقط است و بعید می دانم دولت هم بتواند کمکی کند.

وی وضعیت تئاتر در دوره کرونا و پساکرونا را سیاه، دردآور و بی آتیه ترسیم کرد و گفت: مهم ترین راه حل این است که دولت تئاتر را به منزله یک شغل و حرفه در نظر بگیرد اما متاسفانه سیاستگذاری کلان دولت در سالهای گذشته بر این محور بوده که تئاتر، اقتصادش را به صورت درون زا تأمین کند درصورتیکه این مطلب درباره اکثر تئاترها امکانپذیر نیست.

شمس با اشاره به افزایش خرید دیجیتالی کتاب در این شرایط گفت: ارجاع به سایت ها و اپلیکیشن هایی که کتاب را به شکل آنلاین در اختیار مخاطبان قرار می دهند نسبت به گذشته گسترش پیدا کرده است اما به طور کلی حوزه نشر هم از این ماجرا تاثیر پذیرفته و دچار خساراتی شده است.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر در ادامه، ورود قدرتمندانه یک نهاد مدیریتی برای تأمین بودجه و جبران بخشی از خسارات وارده به هنرمندان را ضروری خواند و متذکر شد: البته بنده چنین اراده و وجود این چنین پولی را در حوزه مدیریت فرهنگی کشور نمی بینم.

شمس در پایان تأکید کرد: دولت برای جبران خسارات وارده به هنرمندان در شرایط کرونایی از تجربه های موفق کشورهای دنیا استفاده و از قشر هنرمندان حمایت کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی