گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نویسنده كودك و نوجوان: دولت برای کمک به صنعت نشر از خریداران کتاب حمایت کند

کاشفی با بیان اینکه معیشت بسیاری از کارگران به صنعت نشر وابسته است گفت: دولت از خریداران کتاب حمایت کند.

1399/02/04
|
10:25

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع کتاب کودک در روزهای کرونایی، خاموشی یا رونق؟ و در ارتباط تلفنی با علی کاشفی خوانساری نویسنده کودک و نوجوان و محمد مجری سازان طوسی نویسنده و منتقد ادبی، پژوهشگر و بازرس انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوانروانه آنتن شد.

کاشفی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: انتخاب گری کودک در حوزه کتاب مسئله بسیار مهم و مثبت اما در عین حال نیازمند پیش نیازها و تمهیداتی است.

نویسنده کودک و نوجوان در توضیح بیشتر این مطلب گفت: خانواده ها باید به تدریج توانایی شناخت و اراده کودکان در حوزه انتخاب کتاب کودک یا کتابخوانی را با روش هایی چون برگزاری جلسات کتاب خوانی و نوشتن نقدها و نظرسنجی افزایش دهند تا انتخاب مناسبتری داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر فرزندان به مرور زمان برای انتخاب کتاب تواناتر شوند و احساساتی نشوند در این صورت می توان مطمئن بود که خودشان می توانند کتاب را انتخاب کنند و انتخابشان هم برای خودشان رضایت بخش باشد.

کاشفی با اشاره به تأثیرات منفی شرایط بحرانی امروز صنعت نشر بر زندگی نویسندگان و مترجمان و کتابفروشان گفت: امروز دست اندرکاران حوزه نشر روزهای سختی را می گذرانند که البته هنوز سختی اصلی آن مشخص نیست اما در ماه های آینده قطعاً با بحران بسیار جدی مواجه خواهیم شد.

نویسنده کودک و نوجوان یادآور شد: نمایشگاه کتاب تهران بین 15 تا 20 درصد فروش سالیانه ناشران خیلی بزرگ را پوشش می دهد اما در برخی مواقع50 درصد فروش سالیانه برخی ناشران کوچک از نمایشگاه تأمین می شود چراکه امکان توزیع کتاب در کتابفروشی ها را ندارند.

وی در ادامه متذکر شد: کرونا شرایطی فراهم کرده که حتی افرادی که کتابخوان هم نبودند در این مدت به سراغ قفسه های کتاب رفته و کتاب مطالعه کردند، در این میان بچه ها هم با تعطیلی مهدکودک و مدارس و برنامه های ورزشی و تفریحی بسیاری از سرگرمی های خود را از دست داده اند و بنابراین کتاب تا حد زیادی می تواند به پر کردن اوقات فراغت آنها کمک کند.

کاشفی مطرح کرد: ای کاش در این فرصت سخت و البته استثنایی کتابخانه های عمومی نیز خدمات غیرحضوریِ ارسال کتاب را ارائه می کردند و قصه گویی هم در خانواده ها رواج پیدا کند.

این نویسنده کودک و نوجوان با تصریح بر اینکه صنعت نشر حرفه ای نبوده و نیست گفت: سازوکار صنعت نشر خیلی طبیعی نیست اما اگر همین تهدیدات و مشکلات کنونی به حرفه ای تر شدن فضای نشر کمک کند اتفاق بسیار خوبی است و ناشران با برنامه ریزی می توانند به تولید بیشتر و مسیرهای برون رفت از این وضعیت کمک کنند.

کاشفی با بیان اینکه معیشت عده زیادی از کارگران به این صنعت وابسته است اظهار داشت: اگر خواننده کتاب بخرد این پول به صنعت نشر جاری می شود و اینجاست که دولت باید برای حمایت از خریداران کتاب اقدام کند.

همچنین در ادامه "گفت و گوی فرهنگی" از شبکه رادیو گفت و گو، طوسی بیان کرد: ناشران هر سال خودشان را برای حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب آماده می کنند چراکه این نمایشگاه ده روزه نقدینگی خوبی را برای پوشش هزینه ها و گرفتاری های ناشران فراهم می کند.

وی ویروس کرونا را فرصت جدیدی برای نویسندگان و بروز ایده ها و خلاقیت های تازه دانست و گفت: نحوه مقابله با کرونا و مراقبت های بهداشتی و زندگی با کرونا می تواند در حوزه نویسندگی آثار جدیدی را خلق کند از طرفی تقاضای متراکمی هم وجود دارد.

نویسنده و منتقد ادبی با اشاره به اینکه تعطیلی نمایشگاه کتاب تهران باعث افزایش ارجاعات به فروشگاه های کتاب و کتابفروشی ها شده گفت: امسال تجربه خوبی است که آثار تعطیلی نمایشگاه کتاب به ضرورت ویروس کرونا را بر میزان فروش کتابفروشی ها بررسی کنیم.

بازرس انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان تصریح کرد: شیوع کرونا فرصتی را فراهم کرد تا قدر خیلی از کارها را بدانیم، از جمله مسائل فراموش شده در جامعه ما کتاب خواندن مادران برای فرزندانشان بود اما خوشبختانه کرونا فرصتی شد تا مادران برای فرزندانشان کتاب بخوانند و البته امیدواریم که این کار را در آینده هم ادامه دهیم

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی