گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی: خودباوری؛ مهم ترین مولفه منظومه فکری امام خمینی(ره)

جواد محمدی گفت: خودباوری از مهم ترین مولفه های منظومه فکری امام خمینی (ره) است و همین خودباوریِ متکی بر پروردگار بود که حرکت عظیم ایشان را به نتیجه بزرگی رساند.

1399/03/11
|
10:09

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، جواد محمدی از اعضای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره خودباوری و توسعه فرهنگی در اندیشه های ناب امام خمینی (ره) اظهار کرد: خودباوری از مهم ترین مولفه های منظومه فکری امام خمینی (ره) است و همین خودباوریِ متکی بر پروردگار بود که حرکت عظیم ایشان را به نتیجه بزرگی رساند.

وی خودباوری در اندیشه امام (ره) را زمینه بسیاری از تحولات ایران در عرصه سیاست داخلی و خارجی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین کشورهای منطقه دانست و گفت: خودباوری منجر به ایجاد یک فرهنگ در میان مردم ایران شد و این دقیقاً همان مسیری بود که پیامبران و اولیای خدا در پیش گرفتند و با تاثیر بر فکر و اندیشه مردم کار کردند.

این عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که باور قلبی امام (ره) به امداد الهی، پشتوانه اصلی حرکت ایشان در امید بخشی به مردم بوده و باعث پیشرفت های کشور در دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامی شده است.

وی با بیان اینکه یاس و ناامیدی در مردم حربه اصلی دشمنان در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب بوده است اظهار کرد: در نقطه مقابل این حرکت دشمن، امام خمینی (ره) و در حال حاضر هم مقام معظم رهبری به جامعه امید دادند و این حربه دشمن را خنثی می کنند.

محمدی با بیان اینکه 98.5 درصد پیشرفت دانشگاه شریف و 97 درصد پیشرفت دانشگاه تهران در دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محقق شده است افزود: میزان رشد علم و فناوری ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اتکا به یاری پروردگار، خودباوری و مدیریت رهبری به حدی رسید که الان ماسک نانو به کشور دانمارک صادر می کنیم.

عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به اذعان بسیاری از کشورها، ایران در این شرایط کرونایی از آمریکا و اروپا موفق تر عمل کرده است اما متاسفانه ما بعضاً خودمان را باور نداریم.

وی متذکر شد: عده ای بر این باورند که نمی توان فرهنگ را جهت داد اما کرونا بر این باور خط بطلان کشید و به همه ثابت کرد که مردم می توانند برخی لایه های فرهنگی را با مدیریت و هدایت تغییر دهند مانند رعایت اصول بهداشتی.

محمدی اظهار کرد: مردم وقتی امیدوار باشند می توانند در حوزه مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تحولاتی را رقم بزنند اما اگر کشوری از فرهنگ تهی شود به سرعت آسیب خواهد داد و مانند یک خمیر به راحتی تغییر می کند.

عضو دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی پشتوانه اعتقادات ایرانی ها در پیشرفت را یک مزیت دانست و تأکید کرد: باید قدر این اعتقاداتمان را بدانیم و از آن در جهت رشد و پیشرفت استفاده کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی