گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی: اندیشه امام (ره) فرهنگ استعماری را زمین زد

جلیلی با بیان اینکه اندیشه امام (ره) فرهنگ استعماری را زمین زد گفت: قدرت هژمونی آمریکا و استعماری تسلیم قدرت‌های تمدنی و منطقه‌ای شده است.

1399/03/15
|
15:59

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمد رضا جلیلی، استاد دانشگاه و محسن شجاع خانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با برنامه " گفتگوی فرهنگی" درباره فرهنگ استعماری و فرهنگ انقلابی در اندیشه امام خمینی(ره) مصاحبه تلفنی کردند.

جلیلی گفت: اندیشه سیاسی حضرت امام (ره) نه تنها در جهان اسلام بلکه در کل جهان امروز و حتی آمریکای لاتین نیز تاثیر خود را گذاشت و ثابت کرد که احیای فرهنگ استقلال و تکیه بر فرهنگ اسلامی و انسانی امکانپذیر است.

وی با بیان اینکه اندیشه امام (ره) فرهنگ استعماری را زمین زد گفت: قدرت هژمونی آمریکا و استعماری هم اکنون به اذعان خودشان تسلیم قدرت‌های تمدنی و منطقه‌ای شده و این به برکت تفکرات و اندیشه‌های بین المللی و اسلامی حضرت امام (ره) است.

عضو کمیسیون سبک زندگی شورای عالی انقلاب فرهنگی متذکر شد: البته اندیشه‌های امام (ره) هم برگرفته از متون اسلامی و اندیشه پیامبر عظیم الشأن (ص)، امیرمومنان و تفکر ضد استعماری و ضد ظلم و عدالت خواهی امام حسین (علیهما السلام) بود.

جلیلی با اذعان به تاثیرگذاری عمیق اندیشه‌های امام (ره) بر کل جهان گفت: اندیشه و حرکت بزرگ امام خمینی(ره) سیاست‌های استقلال طلبانه را در کشورهای دنیا گسترش داده و ایران را به کشوری قدرتمند در بین کشورهای منطقه و جهان تبدیل کرده است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه تفکر انقلاب اسلامی برگرفته از تفکر اسلامی است افزود: امام خمینی(ره) در نوفل لوشاتو به خبرنگاری که سوال کرد شما فقط به دنبال تغییر رژیم هستید یا خیر فرمودند: "ما برنامه داریم و نهضت ما در تداوم نهضت اسلامی است. "

وی تأکید کرد: مفاهیم ارزشمندی چون ظلم ستیزی، عدالت خواهی و استقلال در شعارهای جمهوری اسلامی شعارهای معنوی به شمار می‌روند و لذا تفکر، شجاعت منحصر به فرد، اخلاق و ایمان امام (ره) بود که توانست ایشان را به عنوان شخصیت جهانی مطرح کند.

جلیلی بر این باور است که امام (ره) با برقراری پیوند عمیق و مستحکم میان جوانان و مراجع و کشورهای اسلامی درباره ارزشهایی مانند آزادی قدس در ادامه همان مسیر پیامبر اکرم (ص) در ایجاد پیمان اخوت و دوستی میان مسلمانان حرکت کرده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نگاه امام خمینی(ره) یک نگاه جهانی بود گفت: به همین خاطر است که انقلاب اسلامی بدون امام خمینی(ره) در هیچ جای دنیا شناخته شده نیست.

همچنین در ادامه این "گفت وگوی فرهنگی"، شجاع خانی امام خمینی(ره) را از بزرگ ترین قهرمانان مبارزه با استعمار در جهان معاصر خواند و گفت: امام (ره) شمولیت استعمار نوین را مانند استعمار کهن در سه حوزه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می‌دانست.

وی افزود: امام (ره) نیروی مبارزه با استعمار سه جانبه را به منصه ظهور رساند و نهضت ایشان هم به سرعت افکار عمومی جهانیان را تحت تأثیر قرار داد و منجر به شکل گیری حرکات مستمر در جهت آزادی و آزادگی ملت‌ها شد.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به معنی لغوی کلمه "استعمار" گفت: استعمار به معنای طلب عمران و آبادانی است اما مفهوم سیاسی آن که به شدت هم منفور است به معنای تسلط ملت‌های قدرتمند بر ملت‌های ضعیف است.

شجاع خانی اظهار کرد: حضرت امام (ره) سیاست "عدم تعهد نسبت به بیگانگان" را یک اصل ضروری برای مبارزه با استعمار می‌دانستند و لذا شعار "نه شرقی نه غربی" را به عنوان مقدمه نجات بشر از سلطه قدرتهای چپاول گر دنیا مطرح فرمودند.

این مقام مسئول در ادامه این مطلب تصریح کرد: امام (ره) پشت کردن به این شعار (نه شرقی نه غربی) را پشت کردن به آرمان مکتب اسلام و خیانت به رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) و نهایتاً هم عامل مرگ کشور و ملت و تمام کشورهای اسلامی می‌دانستند و تأکید داشتند که کسی گمان نکند این شعار مقطعی است.

مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به تسلط کامل امام بر شیوه‌های نفوذ استعمار و هشدار به ملت ایران به ویژه جوانان گفت: امام (ره) لازمه مبارزه با استعمار را شناسایی ترفندها و راه‌های نفوذ آنها به فرهنگ و سیاست و اقتصاد ملتها می‌دانستند و در این باره فرمودند " امید دارم خداوند به طبقه تحصیل کرده توفیق دهد که در راه مقاصد اسلامی که یکی از آن براندازی استعمار است کوشش کند و مبانی اسلام را مطالعه نموده و تحت تاثیر تبلیغات مغرضانه اجانب قرار نگیرد. "

شجاع خانی یادآور شد: امام (ره) ایجاد تفرقه و از بین بردن روحیه خودباوری در ملل شرقی را از ترفندهای استعمار برای سلطه بر کشورهای ضعیف معرفی می‌کردند و تاکید می‌کردند که " استقلال و موجودیت هر جامعه از استقلال فرهنگ نشات می‌گیرد و وابستگی فرهنگی منشأ وابستگی به بیگانه در سایر ابعاد است. "دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی