گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر انتشارات "هزاره ققنوس": ناشران بی توجه به فضای مجازی محکوم به شکست هستند

حاجی آبادی با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا ناشران خلاق اقدام به فروش کتاب از بستر فضای مجازی کردند گفت: ناشرانی که این کار خلاقانه را انجام ندهند محکوم به شکست هستند.

1399/04/11
|
12:02

به گزارش "سرویس فرهنگی" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، رضا حاجی آبادی مدیر انتشارات "هزاره ققنوس" و پژوهشگر و منتقد ادبی با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درمورد کتابفروشی و تولید محتوا در فضای مجازی مصاحبه کرد.

حاجی آبادی با اشاره به اینکه هر رسانه ای کارکرد و آداب مخصوص خودش را دارد گفت: به عنوان مثال آداب خواندن کتاب چاپی این است که به کتابفروشی‌های خیابان انقلاب مراجعه کنیم، کتاب بخوانیم و با شخصیت های داخل کتاب همزاد پنداری کنیم اما از زمان شیوع کرونا ناشران خلاق به فروش کتاب های خود از بستر فضای مجازی اقدام کردند.

این پژوهشگر ادبی ادامه داد: ناشران و کتابفروشانی که این کار خلاقانه را انجام ندهند محکوم به شکست هستند چراکه به تدریج از چشم مخاطبان دور و نهایتاً فراموش می شوند.

وی با بیان اینکه شیوه فروش کتاب و محصولات فرهنگی با شیوع کرونا تفاوت محسوسی پیدا کرده است گفت: حداقل تفاوتش این است که دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست و مخاطبان به راحتی می توانند خلاصه کتاب مورد نظر خود را در گوشی های هوشمند مشاهده کنند، بشنوند و بخوانند.

مدیر انتشارات "هزاره ققنوس" معتقد است که کار فرهنگی باید کاملاً حرفه ای باشد و به همین دلیل است که دوستانی که با نگاه دریافت حمایت و کمک اقتصادی از دولت وارد حوزه فرهنگ می شوند کار را برای اهالی حرفه ای فرهنگ سخت می کنند. این افراد با این نگاه خود دست به اقداماتی می زنند که نه تنها کمکی به فرهنگ نمی شود بلکه ضد فرهنگ هم هست.

حاجی آبادی با تصریح بر اینکه فرهنگ معمولاً اولویت آخر مسئولان و مردم و حتی خود اهالی فرهنگ است گفت: ما اگر سینمایی ها و رادیویی ها را اهل فرهنگ بدانیم این سوال مطرح می شود که کدام یک از شخصیت های سینمایی و نمایش رادیویی و تئاتری در حال کتاب خواندن دیده شده اند که بر مخاطب تاثیرگذار باشند؟!

وی افزود: متاسفانه این اتفاق در آموزش و پرورش ما هم نیفتاده است، ما در آموزش به فرزندانمان طوری رفتار کردیم که کتاب گریز بار آمده اند همانطور که نویسنده گریز هم بار آمده اند و درس انشا مهجور مانده و حتی تدریس هم نمی شود.

مدیر انتشارات "هزاره ققنوس" استفاده از ظرفیت فضای مجازی در این حوزه را ضروری خواند و گفت: ما برای استفاده از این ظرفیت باید خلاقیت داشته باشیم و البته راه استفاده از رسانه های نوین را هم یاد بگیریم.

وی همچنین به تئوری "جنگ تمدنها" هم اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر شاهد جنگ رسانه ای هستیم؛ یعنی رادیو تلویزیون را رقیب خودش می داند و تلویزیون هم فضای مجازی را و اگر کتاب را هم رسانه بدانیم با تلویزیون رقابت می کند اما بالاخره باید این جنگ رسانه ای را کنار گذاشت و به هم افزایی رسانه ای تبدیل کرد.

حاجی آبادی با بیان اینکه تعاملات نشر "هزاره ققنوس" با دنیای بیرون از خودش خیلی بیشتر شده گفت: اخیراً کتاب طنز "من شوهرم را نکشتم" درباره فرهنگ چین و ازدواج و با همکاری با ناشران چینی ترجمه شد و احتمالاً با اقبال خوبی از سمت مردم کشورمان مواجه می شود.

در قرارداد با ناشران ترکیه ای نیز سه مجموعه کتاب شعر و یک مجموعه شعر از یک ناشر برزیلی ترجمه شده است البته ناشران خارجی هم برخی کتاب های ما را درخواست کرده اند مثلاً یک ناشر یونانی امتیاز کپی رایت کتاب دو زبانه "زندگی در آغوش مرگ" را خریداری کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی