گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

کتاب جایگاهی در فیلم و سریالهای ایرانی ندارد

امکان ندارد بازیگران نقش اصلی فیلم‌های هالیوودی موقع بیدار شدن از خواب حتماً یک لیوان شیر نخورند، روزنامه نخوانند و در مورد یک کتاب با هم حرف نزنند اما ما هیچ کدام از این مسائل را در فیلم و سریال‌هایمان نداریم.

1399/04/11
|
14:01

به گزارش "سرویس فرهنگی" پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر راضیه هاشمی بنی مدیرعامل نشر صوتی "ماه آوا" در مصاحبه با برنامه گفتگوی فرهنگی درمورد کتابفروشی و تولید محتوا در فضای مجازی گفت: در اتفاقات آذرماه سال قبل که هیچ خبری هم از کرونا نبود برخی شبکه‌های اجتماعی فیلتر شدند و مردم فقط مجاز به استفاده از پیام رسانها و سایت‌های داخلی بودند.

وی افزود: فروش کتاب و تعداد کاربران ما در این ایام از فروردین و اسفندماه که کرونا شیوع پیدا کرد بیشتر بود و ما حتی به نرخ آذرماه هم نرسیده‌ایم و این نشان می‌دهد که ما هنوز تا چگونگی مدیریت پول و وقت و زندگی‌هایمان خیلی فاصله داریم.

مدیرعامل نشر صوتی "ماه آوا" تصریح کرد: معمولاً آخرین چیزی که به سبد خانوار مردم ما اضافه و اولین چیزی که خارج می‌شود کالای فرهنگی است اما تجربه نشان داده که همین مردم در شرایط سخت نسبت به تغییراتی که جامعه به آنها تحمیل می‌کند زودتر می‌توانند راز بقای خودشان را پیدا کنند.

هاشمی بنی یادآور شد: با وجود اینکه کتابها کم حجم شدند و نویسندگانِ عجیب و غریبی هم ندارند و ترجمه‌های خاصی هم صورت نگرفته اما کتاب‌ها خیلی پر فروش شده‌اند و این نشان می‌دهد که مردم همیشه تشنه این هستند که زندگی خود را متحول کنند.

وی به یکی از اتفاقات مثبت ناشی از شیوع کرونا کرونا در کشورمان اشاره کرد و گفت: مردم در این شرایط خاص متوجه شدند که برای مطالعه کتاب الزاماً نیازی به فراغ بال نیست یعنی برخی وقتها واقعاً لازم است که وقت و هزینه صرف کنند و کتاب بخوانند لذا با اینکه در شرایط بد اقتصادی بودند اما به کتاب چاپی، صوتی و الکترونیک علاقمند شدند.

مدیرعامل نشر صوتی "ماه آوا" در بخش دیگری از این برنامه گفت: با شیوع کرونا اتفاقات جدیدی در حوزه نشر رخ داده است. مثلاً برخی کاربران که به جز فایل رایگان گوش نمی‌دادند اما الان فایل را خریداری می‌کنند و حتی به دیگران هم هدیه می‌دهند. بسیاری از کاربران با شنیدن کتاب صوتی علاقمند به تهیه نسخه چاپی آن شدند و اینها نورهای امید بخشی‌اند که در نتیجه گذر از این سختی‌ها اتفاق افتاده و نشانه این است که مردم قدر شرایط را بهتر می‌دانند.

هاشمی بنی با اشاره به اینکه بازیگران نقش اصلی و حتی نقش منفی در فیلم‌های هالیوودی موقع بیدار شدن از خواب حتماً یک لیوان شیر می‌خورند، روزنامه می‌خوانند و در مورد یک کتاب با هم حرف می‌زنند گفت: متاسفانه ما هیچ کدام از این مسائل را در فیلم‌ها و سریال‌هایمان نداریم و مردم ما خودشان باید به فکر خودشان باشند.

وی با اشاره به پربیننده ترین آثار نشر صوتی "ماه آوا" گفت: رمان "زندگی دوّمت زمانی آغاز می‌شود که میفهمی یک زندگی بیشتر نداری" از نشر "پارسه" بازخورد خوبی داشت. کتاب "ماشین تحریر عجیب" هم داستان عجیبی دارد و نکته جذابش هم این است که رضا عمرانی آن را خوانده است.

هاشمی بنی افزود: کتاب‌های حوزه روانشناسی و مدیریت و انگیزشی هم با اقبال خوبی مواجه شدند. کتاب "ابرقدرت‌های هوش مصنوعی" با صدای میلاد تمدنی و کتاب "قاب‌های خالی" نوشته فهیم عطار و با صدای بهناز بستان دوز از نشر هزاره ققنوس پر بازدید بوده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی