گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نویسندگان در حوزه ادبیاتِ فساد ستیزی قلم بزنند

عضو هیئت مدیره انجمن قلم از بی تفاوتی نویسندگان به موضوعات روز اجتماعی انتقاد و اظهارکرد: چند نفر از نویسندگان امروز به ادبیات فساد ستیز و ادبیات عدالت محور توجه دارند و در این حوزه قلم می زنند؟!

1399/04/15
|
09:37

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر رضا رسولی نویسنده، مدرس دانشگاه و عضو هیئت مدیره انجمن قلم به مناسبت روز قلم با برنامه "گفتگوی فرهنگی" مصاحبه کرد.

رسولی در رابطه با معیشت و تناسب آن با منزلت نویسندگان در عرصه نوشتن حرفه ای گفت: نویسندگی به ویژه در عرصه ادبیات ایران هنوز به عنوان حرفه و شغل درآمدزا محسوب نمی شود.

وی افزود: گرچه تشکل های صنفی نقش بسیار کلیدی در زمینه سازی برای حرفه ای شدن نوشتن دارند اما حرفه ای شدن در این زمینه نیازمند عوامل متعددی از جمله حمایت های دولتی و حاکمیتی و تقویت رسانه ای آثار منتشر شده مانند کتاب است.

مدرس دانشگاه با اشاره به اقدامات انجمن قلم ایران در این حوزه گفت: انجمن قلم ایران در دوره های پیشین و کنونی اقدامات زیادی مانند حمایت از کتاب اولی ها، چاپ و انتشار کتاب پیشکسوتان و برگزاری انواع جشنواره ها به ویژه جشنواره "قلم زرین" انجام داده است.

عضو هیئت مدیره انجمن قلم متذکر شد: البته این اقدامات و برنامه ها همه ماجرا نیست و موضوع نوشتن فراتر از اینکه بخواهد توسط نهادهای دولتی و حاکمیتی و تشکلهای صنفی به حرفه ای شدن برسد خودش باید حرفه ای باشد و مخاطب را جذب کند.

عضو هیئت مدیره انجمن قلم افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از آثار ادبی ما غیر ایرانی هستند لذا نویسنده ایرانی در خلق اثر باید علاوه بر در نظر گرفتن ویژگی ها و کیفیت محتوایی و ساختار ادبی، برای مخاطب هم جذابیت هایی را ایجاد کند.

رسولی همچنین از پدیده "کتاب سازی" در دو دهه اخیر سخن گفت و مطرح کرد: این پدیده بیش از دو دهه است که گریبانگیر کتاب و ادبات و انتشارات شده است یعنی خیلی از افراد با اینکه نویسنده و صاحب قلم و پژوهشگر نیستند و سواد ادبی و تحقیقی هم ندارند اما کتاب هایی از آنها به چاپ رسیده است البته باید توجه داشت که مخاطب هم ساده لوح نیست که هر کتابی را بخرد.

وی از بی تفاوتی نویسندگان به موضوعات روز اجتماعی انتقاد کرد و گفت: ادبیات می تواند پرچم دار فرهنگ سازی در حوزه فسادستیزی و عدالت طلبی باشد اما در حال حاضر چند نفر از نویسندگان امروز به ادبیات فساد ستیز و ادبیات عدالت محور توجه دارند و در این حوزه قلم می زنند؟! مشکل ما طی 10 سال اخیر نداشتن ستاره ادبی است و این نشان می دهد که ما اثر ادبی فاخر نداریم.

عضو هیئت مدیره انجمن قلم با بیان اینکه ریشه و تکیه گاه اصلی خلق اثر ادبی به استعداد و ذوقیات ادبی هنری افراد برمی گردد گفت: این استعداد باید با انگیزه همراه باشد تا دغدغه ای را در نویسنده ایجاد کند.

وی افزود: آموزش ادبیات در کشور ما مغفول مانده است به این معنا که یا گعده های دوستانه و مراد بازی به نام آموزش برگزار می شود که اساساً آموزش نیست یا اینکه نهادها و دستگاه هایی که باید فضای آموزش تخصصی را در حوزه ادبیات برای آموزش دادن نکات تخصصی به نویسنده نسل نو فراهم کنند وجود ندارند.

رسولی با اشاره به اینکه ادبیات، موضوعی تک ساحتی نیست گفت: با توجه به توسعه رسانه ها و شبکه های اجتماعی ما نیازمند معرفی ادبیات از زوایای مختلف رسانه ای به مخاطبان هستیم که البته این هم به خود نویسنده و ناشر برمی گردد.
وی بر این باور است که ما در حوزه ادبی نیازمند منتقدان با سواد و منصف هستیم و تنها در این صورت است که جریان ادبی رشد و ارتقای پیدا خواهد کرد.

این نویسنده مطرح کرد: با توجه به ورود نسل جوان و پر انرژی و با انگیزه و سوادی از نویسندگان انقلاب اسلامی به این حوزه بنده به آینده ادبیات انقلاب امیدوارم. در حقیقت ما باید ادبیات انقلاب را یک جریان ادبی بدانیم که مبانی انقلاب اسلامی و دغدغه های ملی و انقلابی در آن تجلی پیدا کرده است که خوشبختانه صاحبان قلم این عرصه هم سواد ادبی هم دارند و ساختارها را می شناسند و می توانند آثاری خلق کنند که مورد اقتباس قرار گیرند.

رسولی با تأکید بر اینکه روح و مضامین انقلاب باید در آثار متجلی شود و تکیه آثار بر ارتباط های انسانی باشد گفت: معمولاً در آثار انقلابی و دفاع مقدسی شاهدیم که ماجراها و اتفاقات تاریخی بازنمایی می شون درصورتیکه ارتباط های انسانی باید بدون اشاره به یک واقعه خاص و شعار دادن نمایش داده شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی