گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

به بهانه روز " قلم " عنوان شد خبرنگار دانشمند در حوزه ادبیات کم داریم

مدیر کارگروه ادبیات و کتاب مرکز مطالعات راهبردی هنر گفت: ما خبرنگار دانشمند در حوزه ادبیات کم داریم و خبرنگاران این حوزه هم بیشتر کار خود را از مسیر ارتباط گیری با ناشران پیش می برند.

1399/04/15
|
10:40

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مهدی بوشهریان نویسنده و مدیر کارگروه ادبیات و کتاب مرکز مطالعات راهبردی هنر به مناسبت روز قلم در "گفتگوی فرهنگی" اظهارکرد: درست است که تیراژ کتاب پایین آمده اما به همان میزان تعدد آثار و عنوان کتابها هم بالا رفته است؛ اگر دهه 60 سالانه سیصد عنوان کتاب ادبی منتشر می شد اما امروز این رقم به چند هزار کتاب ادبی ارتقا پیدا کرده است.

وی افزود: در شرایطی که فضای رسانه ای امروز به ویژه شبکه های مجازی اوقات فراغت جوانان را پر می کنند اما متاسفانه آموزش و پرورش ما در این سالها برای ترغیب جوانان و نوجوانان کار ریشه ای انجام نداده است.

این نویسنده بر این باور است که تسهیل روند انتشار کتاب نسبت به دهه های قبل در کنار سایر عوامل مذکور بر پایین آمدن تیراژ کتاب در این سالها موثر بوده و البته اگر نویسنده و قلم مطرح باشند قطعاً نسخه های بالاتری از کتاب منتشر خواهد شد.

مدیر کارگروه ادبیات و کتاب مرکز مطالعات راهبردی هنر در رابطه با وضعیت ادبیات انقلاب گفت: خوشبختانه با تلاش نویسندگان نوظهور در این سالها آثار خوبی در حوزه ادبیات انقلاب تولید شده گرچه بخش زیادی از این آثار در بخش رسانه دیده نشده اند.

وی همچنین به نتایج به دست آمده از یکی از پژوهش های خود درباه دستاورد انقلاب در حوزه ادبیات اشاره و بیان کرد: ما هر چه جلو آمدیم دستمان در حوزه شعر و داستان پر تر شده است. به عنوان مثال طی دو سال اخیر بیش از 50 عنوان کتاب در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات متعهد داشتیم اما نکته مغفول در این حوزه رسانه است.

بوشهریان با انتقاد از اینکه رسانه به مثابه بازوی ارتباطی بین نویسنده و مخاطب در این حوزه چندان موفق عمل نکرده گفت: ما خبرنگار دانشمند در حوزه ادبیات کم داریم و خبرنگاران این حوزه هم بیشتر کار خود را از مسیر ارتباط گیری با ناشران پیش می برند.

متاسفانه این معضل نه تنها در حوزه رسانه حتی در مجلس هم وجود دارد، وقتی خبرنگار از اعضای کمیسیون فرهنگی مجالس سابق سوال می کرد که از آخرین کتابی که خوانده اند بگوبندد پاسخی دریافت نمی کرد که این مظلومیت حوزه فرهنگ و داستان را نشان می دهد و معقدم که اگر حمایت ها و دیدارهای مقام معظم رهبری با نویسندگان نبود همین وضعیت امروز را هم نداشتیم.

وی با اشاره به راهکارهای جذب مخاطب عام به سمت حوزه آثار ادبی گفت: ما در گام اول باید از جشنواره های محفلی خارج شویم، جشنواره شعر و داستان انقلاب که توسط حوزه هنری برگزار می شود صرفاً آثاری است که در خود حوزه هنری یا به رشته تحریر درآمده و یا در انتشارات چاپ شده است.

بوشهریان "جایزه جلال" را جایزه تاثیرگذاری می داند و می گوید: یکی از جدل های صنوف مختلف ادبی بر سر این جایزه این است که هر طیف می خواهد آن را به خودش منتسب کند و این نشان می دهد که جایزه جلال در این سالها مسیر درستی را طی کرده و وارد جناح بندی و بازیهای سیاسی نشده است.

مدیر کارگروه ادبیات و کتاب مرکز مطالعات راهبردی هنر تصریح کرد: متاسفانه جسارت از نویسندگان ما رخت بربسته و گویا نویسندگان ما می ترسند که به خاطر انتشار یک اثر ادبی در حوزه ادبیات جنگ و مقاومت نوک پیکان منتقدان به سمت آنها روانه شود ضمن اینکه آموزشی هم در این حوزه نبوده و دانش کافی وجود ندارد.

بوشهریان بر این باور است که به دلیل ظهور چهره های ادبی جدید آینده روشنی پیش روی ادبیات انقلاب اسلامی وجود دارد اما همچنان نباید از آموزش برای نویسنده و بازوی توانمند رسانه ای برای آثار خلق شده در حوزه انقلاب اسلامی غافل شد.

این نویسنده اظهار کرد: نگاه نویسنده اندیمشند ما به حوزه ادبیات انقلاب اسلامی صرفاً بیان کلمه و اتفاق در حوزه انقلاب و جنگ نبوده و نیست و خیلی از نویسندگان به این حوزه می پردازند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی