گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

ضرورت اقناع‌ درباره حجاب از دوران مهدکودک

مسئول مطالعات زنان و خانواده دانشگاه دفاع ملی گفت: اقناعی عمل کردن در زمینه پوشش و عفاف یک بحث جدی است و این موضوع را حتی باید از مقطع مهدکودک شروع کرد.

1399/04/16
|
11:01

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مینو اصلانی مسئول مطالعات زنان و خانواده دانشگاه دفاع ملی در برنامه گفتگوی فرهنگی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست گذاران در مقوله حجاب از روش های اقناعی استفاده می‌کنند یا خیر؟ گفت: شاید ما یک نقطه آغازین قوی را شروع نکردیم و با برنامه ریزی هایی که انجام دادیم گویی که توپ را به میدان حجاب انداختیم درحالیکه بحث پوشش یک بحث فطری و کاملاً بدیهی است.

وی با بیان اینکه موضوع پوشش از ابتدای خلقت و همه ادیان جزو بدیهیات زندگی انسان بوده گفت: لازمه فعالیت اجتماعی و نشاط و پویایی جامعه رعایت مجموعه ای از قوانین بدیهی است اما ما این قوانین غریزی را طوری مطرح کردیم که گویی فقط طیف خاصی از جامعه باید آن را رعایت کنند.

مسئول مطالعات زنان و خانواده دانشگاه دفاع ملی ادامه داد: اگر ما طبق فطرت جوانان و نوجوانان نسبت به بازخوانی وجود حجاب و عفاف اقدام کنیم می بینیم که این موضوع برای آنها به عنوان یک امر مسلم و قابل قبولی مطرح می شود.

اصلانی تصریح کرد: به دلیل گسترش ارتباطات و گفتمان های نخ نما در سال های اخیر هجمه ها و شائبه هایی در این زمینه از بیرون مطرح شده و متاسفانه ما هم به اصل آن نپرداخته ایم. اقناعی عمل کردن یک بحث جدی است و معتقدم که این موضوع را حتی باید از مقطع مهدکودک شروع کرد و خانواده ها تصمیم بگیرند که در این زمینه با فرزندان خود گفتگو کنند.

وی لزوم بازنگری در نوع سیاست گذاری های فرهنگی و به ویژه در بخش آموزش رسمی در سطح مدارس و دانشگاه ها را یادآور شد و گفت: کرسی های آزاداندیشی و تریبون‌های آزاد از دوران مدرسه باید گذاشته شود چون دانش آموزان ما واقعاً فهیم هستند و باید آنها را وارد گفتگو کرد.

مسئول مطالعات زنان و خانواده دانشگاه دفاع ملی وارد کردن جوانان و نوجوانان با همه شکل ها و مد هایی که دنبال می کنند به این حوزه را یک روش اقناعی اساسی و بسیار مهم دانست و افزود: جوانان ما رفتارهای عفیفانه ای دارند اما اینکه ظاهر خاصی را انتخاب می کنند به سن جوانی هم برمی‌گردد لذا ما باید مهندسی معکوس کنیم تا سوالات در این حوزه از خود جوانان پرسیده شود.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر شروع مباحث گفتمانی و فلسفی از سطح مدارس گفت: این تأکید به این منظور است که جوان در یک موضوع فلسفی قادر به استدلال باشد و استدلال ها را هم بپذیرد اما امروز برخی جوانان به مباحث گفتگویی پاسخ مثبت نمی دهند یعنی با اینکه می دانند این موضوع کاملاً بدیهی است اما چون توانایی پاسخ به خیلی از سوالات را ندارند لذا از کنارش عبور می کنند.

اصلانی بر این باور است که جوان امروز هم مسئول است و اینگونه نیست که فقط باید مسئولان برای آنها فکر کنند و به سوالاتش پاسخ دهند. جوان امروز باید درک کند که در چه موقعیتی قرار دارد و چه راهی را باید انتخاب کند.

مسئول مطالعات زنان و خانواده دانشگاه دفاع ملی با تأکید بر ضرورت تغییر در سیستم های درسی و تقویت مباحثه در جوانان و نوجوانان گفت: جوانان باید بتوانند با یک ذهن منطقی و استدلال پذیر با موضوعات مختلف برخورد کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی