گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

پوشش نامناسب برخی شهروندان/ از اعتراض تا غفلت از کدهای پوششی

پوشش نامناسب برخی دانشجویان در دانشگاه شاید اعتراض به قوانین باشد و البته بخشی از این موضوع هم به عدم آگاهی افراد از کدهای پوششی برمی گردد.

1399/04/17
|
09:55

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، بنفشه مقدم عضو هیئت علمی و مدیر گروه دانشکده طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر با برنامه گفتگوی فرهنگی در رابطه معیار پوشاک ایرانی اسلامی در فصل تابستان مصاحبه کرد.

مدیر گروه دانشکده طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر با اشاره به اینکه مد یک موضوع تاریخی است و منحصر به جهان امروز نیست گفت: هریک از ملتها در طول تاریخ برای پوشیدن لباس سبک مخصوص به خود را داشتند بطوریکه جنگ و پیروزی کشورها هم بر روی لباس پوشیدن ملتها تاثیرگذار بود.
مقدم افزود: با اینکه هیچ اجباری در پیروی افراد جامعه از مُد وجود ندارد اما طبیعت انسان به نوعی است که خواستار تنوع گرایی بوده و احساس نیاز به مصرف در افراد باعث می‌شود که از مد پیروی کنند به همین دلیل بخشی از مردم سعی می‌کنند خودشان را شبیه طبقات بالاتر جامعه کنند اما متاسفانه آنچه که به عنوان طبقه تراز اول جامعه شناخته می‌شود از نظر اجتماعی و نوع سلیقه با نوکیسگی همراه است.

*اکثر مصرف کنندگان برای انتخاب لباس توجهی به جنس پارچه ندارند

عضو هیئت علمی دانشگاه مطرح کرد: شاید مسئولان ما در جریان موضوعات پایان نامه و تحقیقات دانشجویان و پرسش نامه‌هایی که برای آگاهی از سلیقه‌های مردم در طراحی لباس پخش می‌کنند نباشند. دانشجویان در پرسش‌های نامه‌های خود مصرف کننده را متوجه موضوعاتی از جمله جنس پارچه می‌کنند که هیچ توجهی به آن‌ها ندارند لذا ممکن است پاسخ‌های دریافتی با آنچه که در سطح جامعه می‌بینیم متفاوت باشد.
مقدم نخستین معیار برای انتخاب لباس در فصل تابستان را در جنس پارچه می‌داند و می‌گوید: الیاف طبیعی می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد اما قیمت این الیاف به خاطر موادی که دارد بالاتر است و البته نمود بیرونی چندان خوبی هم ندارد چراکه الیاف طبیعی معمولاً چروک می‌شوند.
او ادامه می‌دهد: پارچه‌های الوان بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که کاملاً مصنوعی‌اند و خنک نیستند اما به قدری چشم نواز هستند که مصرف کننده ترجیح می‌دهد آن را انتخاب کند در مقابل لباس‌های بسیار ساده‌ای هم در بازار را می‌بینیم که توسط طراحان بی سروصدا طراحی می‌شوند اما همه از اجناس درجه یک طبیعی تهیه شده‌اند و البته کمی هم گران ترند.

* طراحی لباس به معنای کپی برداری نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه هنر با تذکر این نکته که طراحی به معنای نقاشی و تصویرسازی نیست تصریح کرد: متاسفانه همه فکر می‌کنند اگر تکه‌ای از کاشی کاری کاخ گلستان را روی پارچه چاپ کنند یعنی طراحی ایرانی انجام داده‌اند درصورتیکه این کار کپی برداری است نه طراحی زیرا طراحی به معنای ایده پردازی است و بنابراین می‌توان گفت که هر خیاطی طراح نیست.
وی بر این باور است که مراد از زیبا و چشم نواز بودن لباس صرفاً فلسفی نیست و یک لباس تولید شده ضمن زیبا بودن باید کاربردی هم باشد.

*باید کدهای پوششی را به مردم آموزش دهیم

مقدم گفت: پوشش نامناسب برخی دانشجویان در دانشگاه شاید اعتراض به قوانینی باشد که ممکن است قبول نداشته باشند و البته بخشی هم ناشی از عدم آگاهی افراد از کدهای پوششی است. از آنجایی که هر پوششی مناسب با هر ساعت از روز و هر مکانی نیست لذا شهروندان اروپایی در مکان‌ها و زمان‌های مختلف پوشش متناسب را انتخاب می‌کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر در رابطه با پروژه " لباس ملی" گفت: اولین موضوعی که از ارائه پروژه " لباس ملی " بدون اطلاع رسانی در ذهن مردم متباد می‌شود این است که قرار است همه یونیفرم متحد بپوشند و این با روح آزادی خواهی متفاوت است اما به نظرم ما لباس ملی داریم یعنی آنچه که در سطح جامعه شاهدیم در خیلی از کشورهای دنیا وجود ندارد و به نوعی اینها لباس‌های ملی ما محسوب می‌شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی