گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

ششجوانی پاسخ داد؛ چرا هنرمندان فقیرتر می‌شوند؟!

عضو انجمن بین المللی اقتصاد فرهنگ گفت: تنها بخش اندکی از هنرمندان درآمدی بالاتر از میانگین درآمد اجتماع پیدا می‌کنند اما درآمد تعداد بسیاری از آنها حتی از میانگین درآمد یک کارمند دولت با شرایط مساوی هم پایین‌تر است.

1399/05/02
|
11:20
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر حمیدرضا ششجوانی عضو انجمن بین‌المللی اقتصاد فرهنگ با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره اقتصاد فرهنگ مصاحبه تلفنی کرد.

ششجوانی درباره کتاب تألیفی خود با عنوان "چرا هنرمندان فقیرند؟ " گفت: پرسش اصلی کتاب این است که ساختار اجتماعی چگونه عمل می‌کند که منجر به سیستم هنرمند فقیر می‌شود.

وی افزود: تنها بخش اندکی از هنرمندان درآمدی بالاتر از میانگین درآمد اجتماع پیدا می‌کنند اما درآمد تعداد بسیار زیادی از آن‌ها به عنوان بازنده حتی از میانگین درآمد یک کارمند دولت با شرایط مساوی هم پایین‌تر است.

این کتاب عملکرد سیستم اجتماعی را نشان می‌دهد که هنرمندان فداکارتر از بقیه می‌شوند و به جای دریافت یارانه، خودشان از طریق صرف منابع مالی شخصی و خانوادگی و وقت زیاد به سیستم و دنیای هنر یارانه می‌دهند.

عضو انجمن بین المللی اقتصاد فرهنگ با اشاره به شکاف درآمدی پُر نشدنی در هنر اظهار کرد: ما یک دنیای هنر داریم و یک دنیای تفریحات که سلبریتی‌ها بیشتر در دنیای تفریحات هستند تا دنیای هنر اما موضوع این است که یک بیماری به اسم هزینه‌زایی در هنر وجود دارد و هر روز هزینه‌های هنر و البته منهای تورم بیشتر از گذشته می‌شود چراکه امکان به کارگیری صنعت و ربات در هنر وجود ندارد.

ششجوانی در پاسخ به این پرسش که زیرساخت‌های اقتصاد فرهنگ باید دولتی باشد یا خصوصی؟ گفت: معتقدم که دولت به هیچ وجه نباید در بخش‌های مختلف مداخله کند مگر اینکه بر مبنای استراتژی توسعه کشور متوجه شده باشد که این بخش، بخش پیشران اقتصاد خواهد بود.

وی با تصریح بر اینکه مداخله دولت منجر به خارج شدن بخش خصوصی می‌شود افزود: به همین خاطر است که بخش خصوصی در زمینه فرهنگ ضعیف مانده بطوریکه اگر همین الان هم دولت دست از تصدی‌گری بکشد بخش خصوصی توان ورود را نخواهد داشت.

عضو انجمن بین المللی اقتصاد فرهنگ ادامه داد: بخش خصوصی به دلیل مداخله بیش از حد دولت ضعیف مانده و لذا دولت باید به تدریج خودش را از این فضا بیرون بکشد اما به دلیل ایدئولوژیک بودن ساختار فرهنگی ما، این امکان وجود ندارد لذا بهتر است بخش دولتی و خصوصی با همراهی یکدیگر وضعیت را به تعادل برسانند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی