گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

لزوم توسعه و تقویت کرسی های زبان آموزی

اسماعیلی گفت: به دنبال تقویت زبان آموزی فارسی در کشورهای دیگر بی شک نفوذ اسلام و فرهنگ اسلامی صورت می گیرد.

1399/05/20
|
14:12
|

دکتر مهدی اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو اظهار داشت: زبان هر ملت آئینه تمام نمای فرهنگی یک سرزمین است. در واقع زبان یک عامل انتقال تفکر ملت است و با نگاهی به تمدن های قدیمی جهان، تمدن ایران و یونان یکی از تمدن های کهن بشریت تلقی کرد.

وی افزود: طبیعتا این تمدن ها در بردارنده زبان مهم آنها بوده و زبان آنها گویای تمدنی آنها بوده است. لذا هر کجا این تمدن گستره خود را ادامه داده و وسعت بزرگی را به خود اختصاص داده، زبان آن هم تسری پیدا کرده و فراگیر بوده است.

اسماعیلی در ادامه گفت: در دنیای باستان، امپراطوری ایران و یونان دارای اهمیت بسیار بودند، وقتی یک امپراطوری و بخش عظیمی از یک وسعت خاکی را به خود اختصاص داده، طبیعتا زبانش هم گسترش پیدا می کند.

وی همچنین عنوان کرد: زبان فارسی، به دلیل آمیختگی با برخی از لطایف ادبی، علمی و فرهنگی مورد توجه مردم بوده و اکنون نیز همین طور است اما اگر آسیب شناسی کنیم به یک موضوع باید اشاره شود، اینکه آیا واقعیت مطلب این است که در زمان های گذشته هژمونی سیاسی یا هژمونی فرهنگی باعث شده تا زبان فارسی گسترش پیدا کند، قطعا در بررسی های تاریخی به این نتیجه رسیدیم که زبان فارسی به خاطر برخی مزایا و لطافت هایی که داشت و به دلیل اینکه مطابق با لطایف فکری بشر بوده دارای اهمیت بسیاری یافته است.

دکتر اسماعیلی اضافه کرد: تاثیرگذاری زبان فارسی در زبان های دیگر مانند زبان هندی و عربی به دلیل لطافت هایی است که زبان فارسی داشته است اما به هر حال در قرون اخیر با توجه به اینکه زبان فارسی از کارایی خود عقب بیافتد، نقشه استسماری و استعماری انگلستان و فرانسه با ایجاد مدارس زبان آموزی طبیعتا اثر خود را گذاشته است.

وی افزود: به دلیل تمدن کهنی که داشتیم انتظار می رود که فراگیری قابل قبولی داشته باشیم. به نظر می رسد برای تقویت آن، نیازمند این است که کرسی های زبان ادبی و فارسی در بیرون از کشور تقویت شود. و در کشورهای مختلف که مراودات مختلفی با آنها داریم، باید برنامه ریزی رواج کرسی های زبان آموزی صورت بگیرد.

اسماعیلی اذعان داشت: متاسفانه آنطور که باید و شاید برنامه هایی در این خصوص اتفاق نیفتاده است، علیرغم اینکه اهمیت این مسئله به وضوح احساس می شود اما برنامه ریزی عملی برای توسعه و تقویت کرسی های زبان آموزی صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: یک بررسی میدانی نشان داده است که در عصر حاضر و در عصر امام خمینی (ره) به خاطر آشنایی با اندیشه های امام (ره) بسیاری از مردم جهان، به یادگیری زبان فارسی روی آوردند. بنابراین؛ به دنبال تقویت زبان آموزی فارسی بی شک نفوذ اسلام و فرهنگ اسلامی صورت می پذیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی