گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

برنامه‌ساز برنامه معارفی رسانه باید با علوم قرآنی آشنا باشد

تهیه‌کننده و کارگردان برنامه‌های معارفی رسانه ملی در رادیو گفت‌وگو گفت: افرادی که در رسانه به تولید برنامه های معارفی می‌پردازند باید خود متخصص و آشنا به محتوای قرآنی و معارفی باشند.

1399/06/12
|
16:53
|

رسول آذرسرا، مستندساز و از تهیه‌کنندگان و کارگردانان باسابقه رسانه ملی و یکی از عناصر فعال در حوزه تولید برنامه‌های معارفی در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو گفت: امروز مخاطب محتوا، برنامه و شبکه را انتخاب می‌کند و آنچه می پسندد را دنبال کرده و بر همین اساس انتخاب می‌کند چه ببیند و چه بشنود.

وی افزود: اصول برنامه‌سازی در دنیا با توجه به نظر و نگاه مخاطب شکل می‌گیرد پس در عملیات برنامه‌سازی از نظر شخصی دوست دارم بدانم چقدر مخاطب دارم و آیا برنامه من را می‌بینند یا باید شکل خاص و قالبی را انتخاب کنم که به شکل‌های دیگر جذب مخاطب کنم به ویژه که امروز فضای رسانه‌ای برای مخاطبان ما کاملا باز است، یعنی مخاطبان می‌توانند هم در حوزه فضای مجازی و هم در حوزه شبکه‌های ماهواره‌ای برنامه‌های مختلفی را دنبال کنند پس رسانه گاهی با شیوه‌های پیامک و غیره مخاطب جذب می‌کند.

تهیه‌کننده برنامه‌هایی همچون «کاروان قرآنی نور» و «جشن رمضان» شبکه پنج سیما در ادامه به بحث محتوای قرآنی در هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: در حوزه معارفی و قرآنی کار کردن بسیار سخت است ،ما در این حوزه کمبود برنامه‌ساز معارفی داریم، کسی که در حوزه برنامه‌سازی معارفی ورود می‌کند خود باید یک حکیم و عالم به موضوع باشد، کسی که برای قرآن برنامه‌سازی می‌کند باید با مفاهیم قرآنی آشنا باشد.

وی در پایان گفت: برای تولید برنامه‌ تخصصی معارفی و قرآنی باید تا آنجا که امکان دارد، از مقوله هنر بهره برد تا بتوان با بهره‌گیری از دقایق و ظرایف هنری، برنامه‌هایی تولید کرد که مخاطبان فراوانی جذب آن شده و تماشای آن را به دیگر برنامه‌ها ترجیح دهند همچنین مسلماً برنامه‌های تلویزیونی به ویژه معارفی نیازمند پژوهش است تا پربار شده و بتواند مفاهیمی را انتقال دهد.

گفتنی است آذرسرا برنده چند جایزه ویژه از جشنواره‌های معتبر برای کارهایی همچون «قطعه‌ای از بهشت»، «پنجره عاشقی»، «به دنبال برادرم رضا»، «پا به پای عباس» و ... بوده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی