گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

با تقویت شبکه ملی اطلاعات تا 10 سال آینده پیام‌رسان بی رقیب در دنیاخواهیم داشت

رییس کمیته فناوری اطلاعات کمیسیون بودجه مجلس در رادیو گفت‌وگو بیان داشت: با ریل گذاری صحیح و فراهم آمدن زیرساخت‌ها در شبکه ملی اطلاعات تا 10 سال آینده می‌توانیم پیامرسانی داخلی داشته باشیم.

1399/06/26
|
14:30
|

مجتبی رضا خواه رییس کمیته فناوری اطلاعات کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه "گفتگوی فرهنگی" رادیو گفت‌وگو با موضوع لزوم اعمال حاکمیت در فضای مجازی و قواعد حکمرانی در این فضا به نقش مجلس در بررسی شرکت‌هایی که از داده‌های مردم در فضای مجازی سو استفاده می‌کنند گفت: نقش مجلی تقیینی و نظارتی است و در امور اجرایی ورود نمی‌کند و اگر قوانین اجرا نشود بر اجرای آن پافشاری می‌کند؛ داده دنیای امروز صرفا در پیام رسان‌ها خلاصه نمی‌شود هرچند حجم وسیعی از این طریق است اما در سطح حکمروایی بسیاری از سازمان‌ها اطلاعات و داده‌هایی دارند که اگر با بخش خصوصی یا بین سازمانی به اشتراک گذاشته شود ارزشمند می‌شوند.

وی ادامه داد: زمانی که داده سازمان‌ها اشتراک گذاشته نمی‌شود امکان راستی آزمایی وجود ندارد از سویی فضایی برای ثبت اطلاعات فردی اشخاص وجود ندارد.

رضاخواه تصریح کرد: در برخی موارد قوانین مرتبط وجود دارد ولی اجرایی نشده، برخی سازمان‌ها داده را متعلق به خود می‌دانند و اطلاعات را شخصی محسوب می‌کنند.

وی افزود: پیام رسان‌ها همه فضای مجازی نیستند و ما نیاز یه یک سرویس پایه داریم که اگر در آینده پیام رسان معنایی نداشته باشد قوانین همچنان قابل اجرا باشد.

رییس کمیته فناوری اطلاعات کمیسیون بودجه مجلس درباره سازوکار مجلس برای طرح‌های آینده نگر گفت: افراد دغدغه مند در این فضا بسیار است اما همه متخصص نیستند، فضای مجازی چند لایه است و نمی‌توان تنها محتوا یا تنها فنی آن را در نظر گرفت اما برای قانون گذاری در چشم انداز بلند مدت نمی‌توان بر محتوا تکیه کرد، ما نباید تماشاگر در این حوزه باشیم در حالی که می‌توانیم پیام رسان‌هایی بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات با کارایی بالا و مفید برای مخاطب طراحی کنیم.

وی افزود: اگر این اراده جمعی در بخش‌های مختلف حاکمیت اتفاق افتند که بجای تقابل به دنبال تعامل باشند و بر بستر شبکه ملی اطلاعات فعالیت کنند ما پیام رسان داخلی قوی خواهیم داشت که در 10 سال آینده هیچ پیام رسان خارجی نتواند موازی آن عمل کند و این امکانپذیر است.

رضاخواه گفت: مدیریت فضای مجازی کشور آسیب‌هایی دارد که یکی از آنها عدم وجود سازمان پاسخگو است که در قوانین باید به این مساله توجه شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما بستر فنی لازم را در حال حاضر برای پیام رسان‌های داخلی نداریم در لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات وظیفه تامین آن را دارد و در لایه بعدی بحث نرم افزاری هم داریم بعد از فراهم شدن زیرساخت‌ها می‌توان در حوزه سرویس خدمات ورود کرده و برای زندگی روزمره مردم آورده اقتصادی داشته وایجاد رضایتمندی کرده و نیازهای آنها را نیز در حوزه پیام رسان‌ها برآورده می‌کند.

وی در پایان گفت: خدمات ارائه شده در پیام رسان داخلی باید به گونه‌ای باشد که در دیگر پیام رسان‌های خارجی این خدمات وجود نداشته باشد و مردم از استفاده این خدمت بومی رضایتمندی داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی