گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یادگیری کودکان در بستر کشف و تجربه اتفاق می‌افتد

مهسا قبایی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: یادگیری کودک باید به کشف و تجربه هدایت شود و بواسطه روش‌های غیر مستقیم صورت پذیرد.

1399/07/23
|
15:45
|

مهسا قبایی کارشناس حوزه کودک و خلاقیت در برنامه گفتگوی فرهنگی در رابطه با میزان خلاقیت کودکان نسبت به گذشته اظهار داشت: تفاوت معنا داری در خلاقیت کودکان نسل گذشته با امروز مشاهده نشده است. آنچه که در کودکان امروزی با پیشرفت مواجه بوده، این است که امروزه به واژه خلاقیت در کودکان بیشتر تمرکز شده و بیشتر به آن بها داده می‌شود.

وی افزود: در راستای آموزش کودکان به بحث خلاقیت تاکید فراوان شده است و خانواده‌ها به دنبال پرورش خلاقیت کودک خود هستند.

قبایی در ادامه گفت: در بحث خلاقیت و کشف در یادگیری کودکان، پاسخ سوال‌ها نباید خیلی آماده به کودکان ارائه شود و باید طوری مطرح شود که کودک را به کشف و تجربه هدایت کند تا بستر یادگیری در او فراهم شود و آموزش به واسطه روش‌های غیر مستقیم صورت گیرد که اینگونه آموزش اصول و روش‌های خاص خود را می‌طلبد و تاکید می‌شود که برای کودکان زیر گروه سنی 6 سال، از آموزش مستقیم به کار گرفته نشود و باید شرایط را به شکلی فراهم کرد که در فضای یادگیری قرار بگیرد. در روش غیر مستقیم مربی بسیار باید خلاق تر باشد و برای یادگیری کودکان در این سنین برنامه ریزی دقیق و مناسبی داشته باشد.

وی درباره تاثیر گروه همسالان در یادگیری کودکان توضیح داد: در مطالعات روانشناسی آمده است که کودکان از زمان تولد تا دوره نوجوانی و بزرگسالی تحت تاثیر الگوهای تربیتی خاصی قرار می‌گیرند در سال‌های اول زندگی بیشتر تحت تاثیر الگوی تربیتی پدر و مادر خود هستند و آنها برایشان قهرمان‌های زندگی خود هستند که به مرور نقش والدین کمرنگ می‌شوند و نقش همسالان و معلمان پررنگ می‌شود. بنابراین؛ دائما نقش همسالان بر کودکان تاثیرگذار است و می‌تواند منفی یا مثبت باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی