گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

محمد علی الستی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ سوء استفاده کاربران از جذابیت شبکه‌های اجتماعی می‌کاهد

دکتر محمد علی الستی مدرس ارتباطات عنوان کرد: در ابتدای ظهور هر رسانه عدم آشنایی مخاطبان از آن و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان از امکانات آن، عامل ایجاد قدرت آن رسانه می‌شود.

1399/07/26
|
09:23
|

دکتر محمد علی الستی مدرس ارتباطات در گفتگوی تلفنی با برنامه گفتگوی فرهنگی درباره اینکه آیا شبکه‌های اجتماعی و فضای اجتماعی جایگاه فرهیختگان است، پاسخ داد: از نظر تاریخی در مراحل تکامل رسانه‌ها، تاثیر رسانه در شبکه عصبی انسان، به گونه‌ایی شناسایی شده است که نشان می‌دهد هیچ تاثیر مثبت ماندگاری در هیچ رسانه‌ایی یافت نمی‌شود.

وی افزود: در طول زندگی و منحنی عمر هر رسانه‌ایی پدیده قدرت محدود و نامحدود ظهور می‌کند به این مفهوم که هر رسانه‌ایی در ابتدای ظهور و معرفی خود به جامعه بشری اثری حیرت‌آور و سحرانگیز دارد. رسانه‌های اجتماعی نیز از این قائده مستثنی نیستند و در ابتدای ظهور هر رسانه عدم آشنایی مخاطبان از آن و تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان از امکانات آن، عامل ایجاد قدرت آن رسانه می‌شود.

دکتر الستی اضافه کرد: پس از مدتی به دلیل عادت و سوء استفاده‌هایی که از آن می‌شود، آن رسانه گیرایی و جذابیت خود را از دست می‌دهد. و مبتذل‌نویسی و مبتذل‌گویی هم در کنار دیگر عوامل محدود کننده در آن رسانه ظاهر می‌شوند.

وی در پایان تاکید کرد: در واقع می‌توان گفت به واسطه اینکه مخاطب از آن رسانه بیش از حد استفاده می‌کند این ابتذال صورت می‌گیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی