گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

تسلیم معماری غربی شده‌ایم

به گفته قربانی پارام، هنر معماری در ایران در حال فراموشی است و باید متولیان امر برای این امر برنامه ریزی مناسبی ترتیب دهند و هوشیارتر به معماری نگاه شود.

1399/08/11
|
09:12
|

دکتر افشین قربانی پارام عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد، محقق و نویسنده در برنامه گفتگوی فرهنگی رادیو گفت‌وگو در رابطه با سیر معنا در معماری معاصر ایران اظهار داشت: برای واکاوی معماری در ایران باید به گذشته و سبک‌هایی که با نام مدرنیست و بین الملل رایج شد، رجوع کنیم، از طرفی ساختمان‌ها نیز به سمت عملکردگرایی پیش رفت و مسائل اقتصادی شدیدا وارد قضایا شد.

وی افزود: با نگاهی به خانه‌های امروزی، یک مدل سبک رایج به چشم می‌خورد که با سبک و سیاق امروز از معماری دور ماندیم و دیگر از آینه کاری و ابزارهای گچ کاری خبری نیست و این به معنای آن است که این هنر در حال فراموشی است و دلیل آن تسلیم شدن ما در برابر معماری غربی است که شرایط اقتصادی یکی از دلایل فاصله گرفتن ما از معماری گذشته است و بازگشت به آن بسیار کار سختی است و باید متولیان امر برای این امر برنامه ریزی مناسبی ترتیب دهند و هوشیارتر به معماری نگاه کنیم.

دکتر افشین قربانی پارام عنوان کرد: در منطقه 22تهران، نگاه مدرن به شدت غالب است و هنوز مجوزهای برج صادر می‌شود که برخلاف منافع شهر تهران است. به دلیل اینکه باد مخالف در محدوده تهران غربی شرقی است و برج‌ها در منطقه غرب ساخته می‌شود و انتظار می‌رود که باد، آلودگی هوا را در مناطق غربی و شرقی تهران از میان ببرد که با این شرایط این موضوع ناممکن خواهد بود.

وی اضافه کرد: چند سبک در دوره پهلوی اول و دوم و همچنین دوره بعد از انقلاب اسلامی وجود دارد که در همین راستا معماران نظر دیگری داشتند، به همین دلیل آشفتگی در شهر تهران به وضوح مشاهده می‌شود، که در بافت‌های قدیمی این آشفتگی کمتر دیده می‌شود. به طور مثال در محدود شرق شهر تهران، از بین رفتن خانه‌های سنتی، باغ‌ها به دلیل ساختمان سازی‌های بی رویه دیده می‌شود که نوستالژی و خاطرات ما را لگدکوب کرده است که می‌بایست با برنامه‌های شهرداری و سازمان میراث فرهنگی خیلی زودتر کنترل می‌شد و برای بساز و بفروش‌ها قوانینی اتخاذ می‌شد و آنها را کنترل می‌کردند.

دکتر افشین قربانی پارام همچنین گفت: مکان نمیتواند جدا از افراد باشد، در ساختمان‌ها افکار جامعه دیده می‌شود، و بساز بفروش‌ها با توجه به نیازهای مصرف کنندگان ساختمان می‌سازند. شهر بدون ساکنان آن بی هویت است، حس تعلق به مکان، هویت و معنا عناصر مهم در هر شهر، سازه و هر ساختمان است که متاسفانه از معنا و هویت معماری ایرانی و اسلامی دور مانده است. ما یا باید این ویرانی فرهنگی و از بین رفتن معنا را نظاره گر باشیم یا باید شرایط را برگردانیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی