گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

سعیدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ شاعران شعر آیینی بیشتر از دیگر شعرا باید حریم را حفظ کنند

یک شاعر عنوان کرد: موضوع شعر آیینی ائمه اطهار علیهم السلام هستند، لذا در شعر آیینی باید حد و حرمت رعایت شود تا شعر کاریکاتوری نباشد.

1400/01/18
|
09:05
|

عبدالرحیم سعیدی راد، شاعر، نویسنده و پژوهشگر در برنامه «گفتگوی فرهنگی» پیرامون بحث مخاطب در شعر آیینی راجع به ائمه بیان کرد: شعر درباره ائمه و شعر آیینی گفتن یا نثر نوشتن در این زمینه واقعا کار مشکلی است. مشکل از این نظرکه به هرحال ما باید به اصل ماجرا ایمان داشته باشیم و مخاطب هم با آن آشنا باشد در نتیجه باید حرفی بزنیم که شاعرانه و در عین حال واقعی باشد و باید این مطلب را شیرین بیان کرد تا به دل مخاطب بشیند و بتوان اسم شعر یا نثر ادبی روی آن مطلب بگذاریم.

وی افزود: در شعر آیینی باید مرز احترام، وفاداری وحرمت حفظ شود. شعر یا بیتی یا نثری که می نویسیم باید چیزی به مخاطب اضافه کرده و علاقمندان را به این سمت هدایت کند ،گاهی افراد مطالبی را عنوان می کنند که واقعیت ندارد در هیچ کتابی نیامده است. چه چیزی باعث می شود کسی جرات کند از خودش ماجرا در بیاورد؟ آن شاعر که این را می نویسد. چه کسی اجازه داده است این کار را انجام بدهد. ما در داستان هم نداریم. چون داستان هم مورد رجوع قرار می گیرد.

این شاعر و نویسنده ساده انگاری حتی در خطاب ائمه به نام کوچک را نیز مصادیقی ازهتک حرمت ها در شعر و داستان دانست و گفت: شعر و داستانی که این احترام ها و حرمت گذاشتن ها در آن رعایت نشود از همین مسائل کوچک به سمت جلو رفته تا به تصویر سازی و کاریکاتور می رسد اگر کاریکاتور را ما توهین می بینیم چون شکلش را برایمان قابل تجسم است این نوع نگاه در شعر و داستان هم نوعی بی احتر امی است، همان طور که به آن کاریکاتور اعتراض می شود به این شعر هم اعتراض وارد است.

سعیدی راد در ادامه به موضوع مدح در شعر آیینی، معشوق یا محبوب اشاره داشت و تصریح کرد: درباره تفاوت محبوب و معشوق باید گفت،معشوق زمینی کسی است که به او عشق ورزیده می شود معمولا می گویند من به پدرم من به مادرم عشق می ورزم اصل قضیه فرار کردن از اصل ماجرا است. یک مقداری معنای معشوق نازل شده است خوب نیست این ها را معشوق خودمان بدانیم. کسی که کسی را دوست دارد و عاشقش است خودش را بهش برساند و شبیهش بکند. در معنای ظاهری که در بین مردم رواج دارد واژه معشوق دم دست تر است. ولی محبوب کمتر ازش استفاده می شود شاید شاعران سراغ کلمه محبوب بروند ولی مرحله ای باشد. در هرصورت عاشق یا کسی که عشق بورزد باید خودش را نزدیک بکند کسی راجع به حضرت زهرا ( ع ) بگوید باید صفت حضرت و مرام و روش ایشان را حتی اندکی داشته باشد هرکس هم بیشتر عاشق باشد بیشتر سعی می کند آن را برای خودش نگه دارد. آن هایی که بیشتر جار می زنند کمتر عاشق هستند. آن هایی که خودشان را خادم می دانند عاشق می دانند کمتر وارد چیزی بگویند شرایطی برای خودشان ایجاد کنند مبادا یک چیزی بگویم که یک ذره ای خدشه ای وارد بکند احتیاط عاشق بیشتر است.

وی با بیان این موضوع که شعر سرودن برای اهل بیت و ائمه اطهار علیهم السلام کار مشکلی است عنوان کرد: در ذات شعر اغراق وجود دارد. غلو کردن جزو شعر است، اما در شعر آیینی باید حدی داشته باشد . نباید طوری باشد که به آن شان و جایگاه لطمه وارد شود.

سعیدی راد در پایان تاکید کرد: شاعری که برای اهل بیت علیهم السلم شعری می سراید باید به اندیشه و رفتار آنها نز توجه کند و با قصد قربت کرد شعر بسراید شعر برای این خاندان از قلب شاعر می جوشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی