گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حجت الاسلام تقوی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: خدامحوری، عدالت خواهی و محروم گرایی؛ از ویژگی فرهنگ در جامعه اسلامی ایران

نماینده مردم تهران در مجلس فرهنگ هر جامعه را هویت و موجودیت آن جامعه خواند و گفت: فرهنگ در جامعه اسلامی ایران خدا محور، عدالت خواه، محروم گرا و استکبار ستیز است.

1400/06/23
|
08:36
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، حجت الاسلام سید رضا تقوی نماینده مردم تهران در مجلس، رئیس مجمع نمایندگان تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد جایگاه فرهنگ در اندیشه مقام معظم رهبری و رویکرد تحولی در دولت سیزدهم مصاحبه کرد.

حجت الاسلام تقوی ضمن اشاره به هزار تعریفی که برای فرهنگ صورت گرفته که اهمیت آن را نشان می‌هد گفت: فرهنگ یک نیاز همیشگی بشر است و مجموعه‌ای از گرایش‌ها، بینش‌ها، باورها، رفتارهای مادی و معنوی یک جامعه است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شوند و مشترک بودن، اکتسابی بودن و قابل اشتراک بودن سه ویژگی مشترک تمام مقوله‌های فرهنگی است.

وی فرهنگ هر جامعه را هویت و موجودیت آن جامعه خواند و ادامه داد: فرهنگ در جامعه اسلامی ایران خدا محور، عدالت خواه، محروم گرا و استکبار ستیز است و براساس همین ویژگی‌ها انقلاب کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس ضمن اشاره به اهمیت رهبری به موضوع فرهنگ بیان کرد: بنا به فرموده رهبری تمام طرح‌های اقتصادی باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد اما متاسفانه توسط مدیران و مردان جامعه به درستی اجرا نشده است.

حجت الاسلام تقوی در رادیو گفت و گو، وزارت صمت و فرهنگ را متولی پیوست فرهنگ به طرح‌های اقتصادی دانست و در مورد کارکردهای فرهنگ در جامعه تشریح کرد: بسیاری از نیازها از طریق فرهنگ تامین می‌شود و همچنین موجب وحدت و همبستگی بین مردم می‌شود، ایجاد وحدت تاریخی، بالا بردن کیفیت عمر و زندگی، افزایش قدرت بهره وری از منابع و ایجاد امنیت همه جانبه از دیگر کارکردهای فرهنگ است.

وی فرهنگ را به دو دسته عمومی و کلاسیک تقسیم کرد و افزود: متولی فرهنگ کلاسیک در جامعه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و حوزه هاست که بیشتر از طریق کلاس‌ها فرهنگ سازی صورت می‌گیرد، همچنین فرهنگ عمومی که توسط رهبری ایجاد شده مربوط به ارتباطات اجتماعی است و رسالت آن رصد رفتارهای یک جامعه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی