گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك پژوهشگر حوزه فرهنگ: اقبالی برای اجرای نسخه‌های فرهنگی نیست

عبداللهی در رادیو گفت و گو گفت: اسناد و نسخه‌های فرهنگی زیادی وجود دارد اما وارد عرصه عمل نشده چرا که باید برای آن اراده، برنامه ریزی و اقبال وجود داشته باشد.

1400/06/23
|
10:18
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر امید عبداللهی پژوهشگر حوزه فرهنگ با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد جایگاه فرهنگ در اندیشه مقام معظم رهبری و رویکرد تحولی در دولت سیزدهم مصاحبه کرد.

وی فرانسه را از پیشگامان حوزه سیاست گذاری فرهنگی نامید و ادامه داد: کانادا، استرالیا و چین برنامه‌های فرهنگی مشخصی دارند که ارتباط تنگاتنگی با سایر حوزه‌ها دارد و در ایران قبل از انقلاب برنامه‌های فرهنگی با عنوان تعالی فرهنگی تعریف شده بود.

عبداللهی از نگاه جامع به فرهنگ قبل از انقلاب یاد کرد و گفت: رهبری به مدیریت، نظارت و کار فرهنگی اهمیت ویژه‌ای داده‌اند و بر دولت‌ها تاکید دارند که نباید فرهنگ را رها کنند چرا که فرهنگ روح حاکم بر تمام امور است.

این پژوهشگر حوزه فرهنگ با استناد به فرمایش رهبری فرهنگ را اصل و زیربنای تمام امور دانست و گفت: ایشان فرهنگ را مسئله‌ای حیاتی می‌دانند و اعتقاد دارند اگر فرهنگ به سامان واقعی خود برسد می‌تواند جامعه را در مسیر اصلی خود به موفقیت برساند چرا که رهایی بخش و آزادی بخش است.

وی همچنین گفت: طبق فرمایش رهبری نباید فرهنگ را رها کرد که دچار ولنگاری فرهنگی شویم و مدیریت فرهنگی نباید به گونه‌ای باشد که تمام جریانات نوینی که می‌تواند فرهنگ را کمک کند، کنار بگذاریم.

عبداللهی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو در مورد دلیل عدم تحقق سند مهندسی فرهنگی تصریح کرد: عدم رضایت رهبری از حوزه فرهنگ نیازمند واکاوی دقیق است که در حوزه فرهنگ دولت یازدهم و دوازدهم این واکاوی صورت گرفته و مشخص شد در بیشتر زمینه‌های فرهنگی برنامه ریزی درستی نبود و حتی کاملا با فرمایش ایشان متفاوت بود.

این پژوهشگر با بیان اینکه صحبت‌های رهبری در حوزه فرهنگ در دو دولت گذشته عموما جامه عمل نپوشیده اذعان کرد: فرهنگ را باید یک ارگانیسم زنده بدانیم چرا که هویت دارد و لازمه آن حیات و امنیت است؛ ارزش‌ها و رفتارها هویت فرهنگی ماست و حیات فرهنگی را نمی‌توان لزوما به عموم جامعه نسبت داد و باید یک متولی برای آن وجود داشته باشد و در گرو ساخت و ایجاد کالای فرهنگی است و همچنین امنیت فرهنگی به نفوذگری و نفوذپذیری فرهنگی اشاره دارد.

وی با بیان اینکه ما دچار تذبذب هویتی هستیم گفت: ما به نوعی شبه مدرن هستیم و این دغدغه‌ای است که رهبری پیش از همه به آن رسیده‌اند.

عبداللهی خاطرنشان کرد: اسناد و نسخه‌های فرهنگی زیادی وجود دارد اما وارد عرصه عمل نشده چرا که باید برای آن اراده، برنامه ریزی و اقبال وجود داشته باشد.

این پژوهشگر حوزه فرهنگ ضمن اشاره به اجرایی شدن برش‌های استانی در بحث مهندسی فرهنگی تشریح کرد: در کل کشور 11 استان کشور انتخاب شده‌اند که در مورد اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور برای آنها برنامه ریزی می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی