گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مردم نسبت به وقف آشنایی درستی ندارند

مهرابی در رادیو گفت‌وگو گفت: اگر کارکردها، آثار و برکات وقف برای مردم تشریح و مردم با آن آشنا شوند، بخش زیادی از راه را طی کرده‌ایم درحالی‌که ناآشنا بودن مردم و برخی نخبگان به آثار و برکات وقف یکی از جفاهایی است که در حق وقف شده است.

1400/07/14
|
09:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، محمد مهرابی رئیس اداره ترویج فرهنگ وقف با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد وقف و فرهنگ آن مصاحبه کرد.

رئیس اداره ترویج فرهنگ وقف با اشاره به ظرفیت بالای وقف گفت: اگر کارکردها، آثار و برکات وقف برای مردم تشریح و مردم با آن آشنا شوند، بخش زیادی از راه را طی کرده‌ایم درحالی‌که شناخت نامطلوب وقف یکی از معضلات این حوزه است.

وی وقف را نمادی تمدن‌ساز دانست و ادامه داد: رسانه‌ها باید در شناساندن وقف به مردم کمک کنند چرا که از این طریق هم وقف را در سطح جامعه نهادینه می‌کنند و هم گام‌های بلندی برای حراست و حفاظت از این میراث برداشته می‌شود.

مهرابی ضمن درخواست از رسانه برای پرداختن به حوزه وقف و تولید برنامه‌هایی شفاف برای آن بیان کرد: ناآشنا بودن مردم و برخی نخبگان به آثار و برکات وقف یکی از جفاهایی است که در حق وقف شده است؛ موقوفه خواری به یک همت همگانی نیاز دارند تا ازاین‌قبیل کارها را به حداقل برسانیم.

وی با اشاره به تمایز بین وقف و اوقاف تشریح کرد: اوقاف یک نهاد قانونی است و مدیریت امور مربوط به وقف را بر عهده دارد اما وقف یک نهاد ممتاز دینی است و خیر آن به کل جامعه می‌رسد و جامعه می‌تواند نسبت به آن مطالبه داشته باشد.

رئیس اداره ترویج فرهنگ وقف در رادیو گفت‌وگو با اشاره به ناتوانی در دادن گزارش عملکرد موقوفه به مردم اظهار کرد: گاهی اوقات ارائه گزارش‌ها شکل درستی نداشته و بجا انجام نشده است.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه‌های وقف در چند سال اخیر گفت: در دو سال کرونا که به نظر می‌رسد فعالیت‌های بقاع متبرکه محدود شده، شاهد آن بودیم که در این اماکن خدمات متنوعی ارائه شد و نه‌تنها در زمینه‌های فرهنگی بلکه در زمینه حمایت از محیط پیرامونی نیز آثار و برکات فراوانی داشته است.

مهرابی افزود: هفته آینده به مناسبت هفته وقف، نمایشگاهی را ترتیب داده‌ایم تا افراد علاقه‌مند حضور یابند و در این حوزه پیشنهاد داده و مطالبه داشته باشند.

رئیس اداره ترویج فرهنگ وقف با اشاره به تأثیرات مثبت اقتصاد وقف خاطرنشان کرد: نهاد وقف به‌صورت ویژه از مؤسسات دانش‌بنیان حمایت می‌کند تا در نهایت به افزایش تولید ملی و اشتغال کمک کند.

وی تصریح کرد: ترویج فرهنگ وقف یک عزم عمومی طلب می‌کند و از عهده تنها یک نهاد خارج است.

مهرابی با اشاره به درصد بالای مردمی‌شدن وقف در بقاع متبرکه خاطرنشان کرد: اخیراً در سازمان اوقاف برخی موقوفاتی که متولی ندارند به مردم سپرده شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی