گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

رئیس اداره آسیای مركزی و قفقاز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: مراودات اقتصادی با قزاقستان، ضرورت وجود رایزن فرهنگی را دو چندان می‌کند

شیخ زین الدین در رادیو گفت و گو گفت: رابطه ایران و قزاقستان به قدری کهن است که تاریخ مردم آنجا به زبان فارسی نوشته شده و لذا یکی از دلایل اصلی داشتن رایزن فرهنگی در آنجا، روابط عمیق و کهن و مراودات اقتصادی است.

1400/07/21
|
13:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مسعود شیخ زین الدین رئیس اداره آسیای مرکزی و قفقاز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد پیوندهای فرهنگی ایران و سایر کشورهای جهان و ضرورت بازنگری در مسئله دیپلماسی فرهنگی مصاحبه کرد.

وی با اشاره به اعزام شخصیت‌های شناخته شده به سایر کشورها به عنوان رایزن فرهنگی پیش از انقلاب گفت: پس از انقلاب کسانی باید مامور می‌شدند که بُعد فرهنگی انقلاب را به سایر کشورها برسانند و وظیفه آن بر عهده بخش بین الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واگذار شد تا سال 74 که تصمیم گرفته شد بخش‌های فرهنگی مختلف با یکدیگر ادغام شوند و در نتیجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاسیس شد و مسئولیت اعزام رایزنان فرهنگی را بر عهده گرفت.

شیخ زین الدین ارتباط با مردم را محور دیپلماسی فرهنگی و وظیفه رایزنان فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: پیشینه روابط فرهنگی ایران با آسیای مرکزی با سال‌های دور بازمی گردد و این مناطق ایرانی نشین بوده‌اند و پیوند قدیمی و تاریخی با آنها وجود داشته است.

رئیس اداره آسیای مرکزی و قفقاز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به بیش از 3 هزار لغت مشترک بین ایران و قزاقستان خاطرنشان کرد: رابطه ایران و قزاقستان به قدری کهن است که تاریخ مردم آنجا به زبان فارسی نوشته شده است و لذا یکی از دلایل اصلی داشتن رایزن فرهنگی در آنجا، روابط عمیق و کهن و مراودات اقتصادی است.

وی با اشاره به اهمیت بودجه برای این امر تصریح کرد: سازمان‌های مربوط باید موضوع بودجه را برای ما حل کنند و تا زمانی که این امر صورت نگیرد مشکلات پابرجا خواهد ماند.

شیخ زین الدین در رادیو گفت و گو تقسیم هزینه‌ها بین استان‌ها را یکی از رویکردهای سازمان با کاهش بودجه در داخل عنوان کرد و افزود: سازمان‌های مردم نهاد در خارج از کشور نداشتیم اما تمام تلاش بر این بود که با توجه به بودجه کاهش هزینه‌ها را در نظر بگیریم و از سایر بخش‌های کشور برای پوشش هزینه‌ها استفاده کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی