گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مصاحبه رادیو گفت‌وگو با روستا آزاد: آموزش فرهنگ بر آموزش علم، مقدم است/ جامعه را باید با فرهنگ اداره کرد

استاد دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اولویت آموزش فرهنگ بر علم در مدارس گفت: اداره جامعه و پیاده‌سازی قوانین در آن، به فرهنگ نیاز دارد.

1400/08/04
|
10:34
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر رضا روستا آزاد استاد دانشگاه صنعتی شریف با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد نقش فرهنگ در ارتقا کیفیت در آموزش کشور مصاحبه کرد.
روستا آزاد مجموعه آداب و رفتار افراد را فرهنگ عنوان کرد و گفت: دانشگاه‌ها باید هم دانش و فناوری و هم ادب و تربیت را آموزش دهند.

استاد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه فرهنگ را نمی‌توان به دو گروه عامه و علمی تقسیم کرد ادامه داد: فرهنگ، عادت یا یافته فکری است؛ درستکار و راست‌گو بودن از دوران بچگی در وجود فرد نهادینه می‌شود و یا انسان به آن می‌رسد.

وی یادآور شد: در غرب، پیش از آموزش به فرزندان، برخی تربیت‌های اجتماعی را به آنها آموزش می‌دهند و در قالب آن حقوق دیگران را تعلیم می‌دهند، پس از آن مسائل علمی را در رده‌های بالاتر به آنها فرا می‌دهند.

روستا آزاد با تاکید بر اولویت آموزش فرهنگ بر علم در مدارس خاطرنشان کرد: حتی معلمان که باید نسبت به مسائل فرهنگی حساسیت داشته باشند، دنبال گرفتن اضافه‌کار و رتبه‌بندی هستند.

این استاد با ابراز تأسف از اینکه فرزندان را بر اساس عادت‌ها بزرگ نمی‌کنیم ادامه داد: فرزندی که یک اخلاق رذیله در او نهادینه شده، تغییر آن بسیار سخت است.

وی همچنین با بیان اینکه جامعه را باید با فرهنگ اداره کرد افزود: اگر فرهنگ جواب نداد، سیاست، امنیت و نظام باید وارد عمل شوند؛ دفتر فناوری‌های نرم و صنایع که اخیراً در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شده، به دنبال آن است که با ابزارهای نوین، فرهنگ و اخلاق اجتماعی را به مردم آموزش دهد.

روستا آزاد در خاتمه مصاحبه با رادیو گفت‌وگو تصریح کرد: برای پیاده‌سازی مقررات، باید از فرهنگ استفاده کرد؛ همچنین اگر به مردم آموزش صحیح داده شود، نیازی به مقررات نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی