گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك فعال فرهنگی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: عدالت فرهنگی در کشور رعایت نشده است/ موضوعات فرهنگی در دسترس فرزندان قرار گیرد

معظمی با بیان اینکه عدالت فرهنگی در کشور اجرا نشده است گفت: باید مسائل فرهنگی را به راحتی در دسترس فرزندان قرار دهیم تا شاهد رشد تکنولوژی باشیم.

1400/08/05
|
11:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، محبوبه معظمی نویسنده و فعال فرهنگی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد نقش و جایگاه ویژه اهل قلم در توسعه فرهنگی عادلانه در کشور مصاحبه کرد.

معظمی با بیان اینکه عدالت فرهنگی در کشور اجرا نشده است گفت: تمام امکانات فرهنگی در پایتخت است.

وی با اشاره به رسوخ فرهنگ هالیوودی در دورترین نقاط کشور بیان کرد: فرزندان روستایی امکاناتی برای بروز استعدادهای خود ندارند و تنها زمانی می توانند استعدادهای خود را کشف و بروز دهند که وارد تهران شوند و لذا عدالت فرهنگی در کشور و حتی خود تهران نیز رعایت نشده است.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه پایه سینماهای بزرگ، نویسندگان بزرگ هستند تصریح کرد: تا زمانی که محتوا و نویسنده قوی نباشد، قطعا آن چیزی که نمایش داده می شود چندان چشمگیر نخواهد بود.

معظمی با اشاره به جایزه گرفتن فیلم های ایرانی در جشنواره ها که بخش سیاه کشور را نشان می دهند اظهار کرد: ما به تخیل چندان اهمیت نمی دهیم و با همان حقیقت های ملموسی که از قدیم به ما رسیده زندگی می کنیم.

وی همچنین اضافه کرد: اگر بخش خیال را وارد ادبیات داستانی نماییم، موجب رشد تکنولوژی خواهد شد و برای این کار باید مسائل فرهنگی را به راحتی در دسترس فرزندان قرار دهیم.

معظمی با اشاره به عدم حمایت از نویسندگان و تیراژهای پایین کتاب خاطرنشان کرد: کتاب سازی چند سالی است که باب شده و برخی نویسندگان کتابی را درست و بدون در نظر گرفتن مخاطب آن را چاپ می کنند و همین امر موجب از بین رفتن بخشی از توان فرهنگی کشور می شود.

این نویسنده در ادامه با اشاره به مغفول ماندن رشته نویسندگی در دانشگاه ها یادآور شد: باید نویسندگانی را پرورش دهیم تا بتوانند مفهوم و موضوعی را به تمام دنیا برسانند؛ کسانی که نویسندگی را دوست دارند پریشانند و مرجعی ندارند و لذا داشتن این رشته در دانشگاه ها واقعا مورد نیاز است.

وی داستان را پایه فرهنگ دانست و افزود: در کشور ما چندان توجهی به این پایه فرهنگی نشده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی