گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك نویسنده عنوان كرد: آسان ترین و کم هزینه ترین راه برای رسیدن به عدالت فرهنگی، ادبیات است

هاشمی در رادیو گفت و گو گفت: برای رسیدن به عدالت فرهنگی در گام اول باید به ادبیات مراجعه کرد که این راه آسان ترین و کم هزینه ترین راه و اتفاقا بهترین راه است.

1400/08/05
|
11:58
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مسعود هاشمی شاعر و نویسنده با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد نقش و جایگاه ویژه اهل قلم در توسعه فرهنگی عادلانه در کشور مصاحبه کرد.

هاشمی فرهنگ را مفهومی عام تلقی کرد که در بطن خود تمام موضوعات را جای داده و با بیان اینکه اصل و اساس هر جامعه مدنی فرهنگ آن کشور است گفت: فرهنگ در مرزهای سیاسی قابل گسترش و بحث است.

وی افزود: امکان ایجاد عدالت فرهنگی به صورت سراسری چندان فراهم نیست؛ مهمترین مقوله ای که مادر هنرهاست و انتشار آن چندان هزینه ای ندارد، ادبیات است و لذا می توان برای آن کارهای بنیادی تری کرد و تاثیر به مراتب بیشتری نیز خواهد داشت.

این شاعر در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به ظرفیت بالای ادبیات و کتاب تصریح کرد: برای رسیدن به عدالت فرهنگی در گام اول باید به ادبیات مراجعه کرد که این راه آسان ترین و کم هزینه ترین راه و اتفاقا بهترین راه است.

هاشمی همچنین اظهار کرد: متاسفانه بر خلاف آن چیزی که تصور می شود، اهل قلم هیچ صدایی ندارند و شعر امروز رسانه نیست در حالی که در گذشته با شعر حاکمیت را نقد می کردند.

وی ضمن ابراز امیدواری از نگاه شفقت آمیز وزارت فرهنگ از سر ترحم به اهل قلم اظهار کرد: در بسیاری از شهرها کتاب ها یافت نمی شود چرا که گران است و موجب می شود در کتاب بازار سیاه ایجاد شود و کتاب ها نایاب شوند.

این نویسنده با بیان اینکه شاعران و نویسندگان تا جایی که توانستند تاوان دادند و بیش از این توانی ندارند یادآور شد: مسئولان باید برای صادر کردن فرهنگ تلاش کنند چرا که دست آوردهای مثبتی برای جامعه دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی