گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مسئول معاونت فرهنگی بسیج دانشكده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی: قهرمان سازی از آسیب‌های عمده روایات دفاع مقدس است

امانلو در رادیو گفت و گو گفت: شهدا از اقشار عادی مردم بودند و نباید جوری ترسیم شوند که افراد، آنها را دست نیافتنی تصور کنند؛ نباید قهرمان سازی کنیم چرا که آرمان‌های بزرگ شهیدان زیر سوال می‌رود.

1400/09/02
|
09:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهدی امانلو مسئول معاونت فرهنگی بسیج دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی و فعال فرهنگی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» به مناسبت هفته بسیج در مورد خاطره نگاری دوران دفاع مقدس و یادمان‌های شهدا و چالش‌های پیش رو مصاحبه کرد.

امانلو در مورد تفاوت نسل‌ها گفت: درگاه‌هایی که خاطره از طریق آن به ما می‌رسد، راهیان نور، کتب مذهبی و کتب خاطره است و نوجوانان هیچ دیدی نسبت به آن نسل ندارند.

وی ادامه داد: قهرمان سازی، الگوگیری و اثرگذاری بر افراد از اهداف خاطره نویسی است؛ در راهیان نور بیشتر روی قهرمان سازی افراد تمرکز می‌شود.

این فعال فرهنگی در مورد آسیب‌های قهرمان سازی خاطرنشان کرد: شهدا از اقشار عادی مردم بودند و نباید جوری ترسیم شوند که افراد، آنها را دست نیافتنی تصور کنند؛ اگر بخواهیم تفاوت بین شهدای دفاع مقدس و قهرمانان غربی را بزرگ و مطرح کنیم نباید قهرمان سازی کنیم چرا که آرمان‌های بزرگ شهیدان زیر سوال می‌رود.

امانلو در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تفکر عمیق پشت دفاع مقدس اظهار کرد: برخی راویان طوری روایت می‌کنند که شهادت به معنای کشته شدن هدف شهیدان بوده در حالی که این گونه نبوده است.

وی همچنین گفت: راهیان نور دانشگاه‌ها حالت کلیشه‌ای پیدا کرده و برخی به اجبار قبل از فرهنگ سازی به آنجا می‌روند که بار علمی و معنوی کار را برای افراد مشتاق کمتر می‌کند و لذا در بسیج دانشجوی باید سبک راهیان نور را تغییر دهند و قطعا این تغییر شدنی است.

مسئول معاونت فرهنگی بسیج دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه این برنامه رادیویی، تصریح کرد: بجای نشان دادن سختی‌های جنگ قهرمان سازی کردیم و به جای جذب مخاطبان آنها را دفع کردیم و موجب شد انتقال جوی که در آن دوران بود برای این نسل کاملا از بین رود در حالی که می‌شد خیلی بهتر از اینها منتقل شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی