گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی: نباید با بسیج ابزاری برخورد کرد

جعفری در رادیو گفت و گو گفت: حفاظت از دستاورد بسیجی و مانا کردن آن در گرو ابزاری برخورد نکردن با بسیج است.

1400/09/03
|
08:45
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی به مناسبت هفته بسیج با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد ضرورت حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مصاحبه کرد.

جعفری با بیان اینکه بسیج برای دفاع مقدس و جنگ ایجاد نشده گفت: تشکیل بسیج به نگاه راهبردی امام (ره) و تفکر مردم سالاری ایشان مربوط می‌شود؛ بسیج یک مولود انقلاب است و بزرگترین دستاورد امام (ره) بود.

وی با اشاره به تمدن و فرهنگ غنی ایران اضافه کرد: این تمدن در طول سال‌ها بار محتوایی برای ملت ایران فراهم کرده است؛ پس از پیروزی انقلاب و به چالش انداختن نظام و اندیشه سلطه، آنها به دنبال مدیریت جریان به نفع خود برآمدند که با بن بست مواجه شدند و جنگ را بر ما تحمیل کردند.

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو دفاع مقدس را از بی نظیرترین اتفاقات تاریخ ایران دانست و یادآور شد: این تاریخ ارزشمند باید محافظت و به نسل‌های آینده منتقل شود؛ یکی از وسایل انتقال ارزش‌ها موزه هاست که بزرگترین و مهمترین حوادث تاریخی و تمدنی را به نسل‌های بعدی منتقل می‌کنند و تنها محل نگه داری اشیای تاریخی نیست بلکه یک آموزشگاه تعاملی برای پیوند گذشته مردم به امروز و امروز به گذشته است.

وی ادامه داد: در موزه دفاع مقدس وظیفه داریم که نیمرخی از این حماسه بزرگ را در قالب هنر، روایت و بهره گیری از تکنولوژی نو به مخاطبی که امروز سلیقه متفاوتی دارد، ارائه دهیم؛ امروز این موزه مدرن ترین موزه غرب آسیاست و گام کوچکی برای معرفی حماسه ملت ایران برداشته‌ایم.

جعفری همچنین حفاظت از دستاورد بسیجی و مانا کردن آن را در گرو ابزاری برخورد نکردن با بسیج دانست و تصریح کرد: بسیج یک باور، فرهنگ و بینش است و امروز هر فردی با هر اندیشه‌ای برای بسیج احترام قائل است و مانند مجموعه‌ای از جامعه شده است.

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی با ابراز تاسف از ابزاری برخورد کردن با بسیج برای حفظ قدرت گفت: بسیج نقطه اتکای نظام است و الگویی برای جهان اسلام می‌باشد و لذا خود بسیج یک دستاورد بزرگ است و باید آن را حفظ کرد و کاری کرد که نسل جوان نسبت به آن علاقه پیدا کند.

وی با بیان اینکه هر کس خادم مردم باشد بسیجی است و صرف داشتن کارت مهم نیست افزود: فرهنگ بسیجی کشور را نجات خواهد داد و در آینده بن بستی نخواهیم داشت.

جعفری گفت: با تدبیر بنیاد حفظ آثار در هر استان یک موزه دفاع مقدس ساخته می‌شود تا حماسه مردم آن استان در دفاع مقدس را در معرض نمایش بگذارد؛ تا امروز 23 موزه شکل گرفته و تا سال 1404 به 37 موزه خواهد رسید که یکی از آنها موزه بین المللی استکبارستیزی طبس است که در صحرای طبس در حال ساخت می‌باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی