گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح: استفاده بی رویه از بسیج موجب بی رغبتی نسل جدید شده است

کوچکی در رادیو گفت و گو گفت: مصرف بی رویه واژه بسیج در غیر جای مناسب موجب شده جایگاه بسیج و دفاع مقدس در ذهن نسل نو جایگاه خود را نداشته باشد.

1400/09/03
|
09:36
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر مجتبی کوچکی قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح و مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به مناسبت هفته بسیج با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد ضرورت حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مصاحبه کرد.

وی بسیج را رفتار اجتماعی خواند و گفت: اراده امام (ره) بر این بود بدنه مردم را با مسئولیتی که قرار است به عهده گیرند وصل شوند و مردم نقش موثری داشته باشد که در ساختار اجتماعی بسیج تحقق یافت.

کوچکی با اشاره به رویکرد فرهنگی بسیج ادامه داد: تبدیل یک واژه به سبک، مراتبی دارد که باید به ترتیب انجام شود تا به الگویی در جامعه تبدیل شود.

مدیرعامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس با بیان اینکه مصرف بی رویه واژه بسیج در غیر جای مناسب موجب شده جایگاه بسیج و دفاع مقدس در ذهن نسل نو جایگاه خود را نداشته باشد یادآور شد: بسیج قرار بود در احساس مسئولیت انسان‌ها نقش مهمی ایفا کند اما استفاده بی رویه از آن موجب شد که نتوانیم ایده‌های جدید را وارد این واژه و آن را پربهاتر از قبل کنیم و به همین دلیل شاهد بودیم که کم کم نقش بسیج کاهش یابد.

وی همچنین با بیان اینکه تا زمانی که با روایت فتح و امثال آن ترویجی و تبلیغی برخورد شود نمی‌توان مانند آن را دوباره ایجاد کرد گفت: در مقایسه کارهای سازندگان کار رسانه‌ای آن مقطع با درمی یابیم که آوینی به زمان و مکان بسنده نبود و لذا اگر بخواهیم به بستری مانند آن برگردیم باید به موقیعت اوایل انقلاب برگردیم؛ تا زمانی که دولت زیرساخت تولید کند و خودش به عنوان مجری باشد، کاری از پیش نخواهد رفت در حالی که زیرساخت را باید فراهم کنند و کار را به بدنه اجتماعی بسپارند.

کوچکی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تاکید رهبری برای نشر اندیشه‌های افراد آزاداندیش اظهار کرد: رویه‌ای که در دهه 60 در موضوع ارزشهای دفاع مقدس داشتیم باید پی گرفته شود و دولت زیرساخت ایجاد کرده و نظارت کند و کار را به بدنه اجتماعی واگذار کند.

قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح با بیان اینکه مبانی بسیج می‌تواند علمی باشد گفت: به راحتی می‌توان از فضاهای علمی و فرهنگی کشور کمک گرفت تا به مفاهیم ریشه‌ای و فلسفه وجودی بسیج بازگردیم تا بتوان با اَبَرقدرت‌ها مواجه شویم.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی