گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك روانشناس در رادیو گفت و گو: نمی‌دانم! بهترین پاسخ برای چیزی که نمی‌دانی

مالمیر گفت: سندروم همه چیز دانی به این معنی است که فرد تصور می‌کند همه چیز را باید پاسخ دهد و مهمترین مشکل آنها این است که توانایی گفتن «نمی‌دانم» را ندارند.

1400/09/07
|
10:16
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر کبری مالمیر روانشناس و مدرس دانشگاه با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد پدیده همه استادی در حوزه فرهنگ و هنر مصاحبه کرد.

مالمیر گفت: سندروم همه چیز دانی به این معنی است که فرد تصور می‌کند همه چیز را باید پاسخ دهد؛ این افراد یا تحصیلات بالایی دارند یا بسیار به جزئیات می‌پردازند و برخی نیز از روی وسواس به پاسخگویی اقدام می‌نمایند؛ همچنین هراس قضاوت و دیده نشدن موجب شده افراد در اینترنت در مورد اطلاعات مختلف، مطالبی را بخواند و همان‌ها را انتقال دهند.

وی با بیان اینکه این سندروم نوعی اختلال محسوب می‌شود ادامه داد: فرد همه چیزدان در حد یک آگاهی کوچک، اطلاعات را بیان می‌کند و در مغز آنها یک لذت آنی ایجاد می‌شود و موجب می‌شود افراد در باب مسائل مختلف خود را کارشناس بدانند؛ مهمترین مشکل این افراد این است که توانایی گفتن نمی‌دانم» را ندارند.

این روانشناس با بیان اینکه افراد همه چیزدان مکانیزم توهم دارند خاطرنشان کرد: این افراد پس از توهم همه چیزدانی همواره شکایت می‌کنند و تمام دنیا به جز خودشان را مقصر می‌دانند و کاری جز گفتن «بلدم» نمی‌کنند.

مالمیر در مصاحبه با رادیو گفت و گو گفت: این ساختار برخاسته از خانواده هاست؛ اگر فضای گفتگو در خانواده وجود داشته باشد و آنها به فرزندان تفهیم نمایند که برای رسیدن به جایی باید پله پله قدم بردارند، این اتفاقات در آینده رخ نخواهد داد؛ لذا باید به فرزندان خوب دیدن و خوب شنیدن را آموخت اما مشکل این است که تفکر سالم از جامعه رفته و آموزش آن به کودکان بسیار کمرنگ است.

این مدرس دانشگاه در مورد کودکانی که زیاد صحبت می‌کنند یادآور شد: پدرها و مادرانی که فرزندان خود را برای صحبت کردن و شعر خواندن جلوی دیگران وادار می‌کنند، می‌خواهند خواست‌ها و درونیات سرکوب شده خود را در ویترین بچه جلوه دهند و موجب می‌شود بچه در فضایی بزرگتر از سن خود بزرگ شود و بدتر اینکه وقتی به یک سنی رسید شیرینی خود را از دست می‌دهد؛ این پدر و مادر آگاهی کافی ندارند و موجب می‌شود فرزندان برای نمایش خود تمایل به پاسخگویی به تمام سوالات را داشته باشند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه فرزندان را باید تشویق کرد تا بهترین خود باشند افزود: همه چیزدان‌ها اندیشه و تفکر ندارند و اندیشیدن و تفکر سالم باید از خانواده‌ها شروع شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی