گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

نجات صنعت نشر تنها در دست فعالان این حوزه است

مدیر آژانس ادبی دایره مینا بهتر شدن وضعیت صنعت نشر را در گرو حرفه‌ای شدن این حوزه دانست و گفت: صنعت نشر ما را جز فعالان صنعت نشر نجات نخواهند داد و باید حرفه‌ای شوند.

1400/10/25
|
14:05
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر احمد ذوعلم مدیر آژانس ادبی دایره مینا با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد کتاب‌های ایرانی، مهاجران بی پناه، نگاهی به فعالیت آژانس‌های ادبی در سال‌های اخیر مصاحبه کرد.

ذوعلم با بیان اینکه آژانس‌های ادبی پلی بین ناشران کشورهای مختلف هستند گفت: تمام فعالیت‌های حوزه نشر بر عهده ناشران است و موجب دوری آنها از فعالیت‌های اصلی می‌شود؛ ورود به آژانس‌ها به دلیل ریسک‌های حوزه بین الملل، استقامت و پایمردی می‌خواهد.

وی همچنین ضمن تاکید بر تقسیم بندی ناشران به حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای افزود: حاکمیت باید بستر حرفه‌ای شدن نشر را فراهم کند چرا که هم ناشران به کار حرفه‌ای نیاز دارند و هم وجود قوانین بهتر در این حوزه ضرورت دارد و با این اتفاق نشر به سمت حرفه‌ای شدن و بهبود کیفیت خواهد رفت.

مدیر آژانس ادبی دایره مینا ضمن تاکید بر بازخوانی قوانین قدیمی توسط حاکمیت اظهار کرد: در داخل حتی معرفی حرفه‌ای صورت نگرفته است در حالی که ناشران باید بتوانند در ابتدا خودشان را معرفی کنند و تجربه ثابت کرده با معرفی خوب، مشتری‌های خوبی برای بازار داخلی پیدا خواهد شد.

ذوعلم روزگار بهتر صنعت نشر را در گرو حرفه‌ای شدن این حوزه دانست و یادآور شد: صنعت نشر ما را جز فعالان صنعت نشر نجات نخواهند داد و باید حرفه‌ای شوند؛ جایی که ناشر با فهم بازار، کتاب تولید کرده موفقیت بیشتری به دست می‌آورد.

وی در رادیو گفت و گو در مورد نمایشگاه کتاب گفت: این نمایشگاه موقعیت خوبی برای ناشران است و اگر به دنبال حرفه‌ای شدن آن هستیم باید صنعت نشر را حرفه‌ای کنیم.

این مدیر ادبی با ابراز تاسف از اینکه نمایشگاه کتاب شبیه یک فروشگاه بزرگ است ادامه داد: صنعت نشر باید حرفه‌ای شود و آژانس‌های ادبی کار خود را به خوبی انجام دهند.

ذوعلم در خاتمه یادآور شد: فعالان صنعت نشر می‌توانند این حوزه را نجات دهند؛ همچنین داشتن نگاه دانشی در طراحی‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی