گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر نشر نگاه: معرفی نویسندگان معاصر به جهان، ادبیات ایرانی را رواج می‌دهد

رئیس دانایی گفت: دولت باید نویسندگان و شاعران معاصر 100 سال اخیر را به جهانیان معرفی کند تا ادبیات فارسی در سطح جهانی، رواج یابد.

1400/12/04
|
11:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، علیرضا رئیس دانایی مدیر نشر نگاه و عضو هئیت مدیره ناشران و کتاب فروشان تهران با برنامه «گفتگوی فرهنگی» در مورد پیگیری یافتن متولی رفع مشکلات نشر و ارسال کتاب‌های فارسی به غیر فارسی زبانان مصاحبه کرد.

رئیس دانایی از نبود یک متولی برای ارسال کتاب‌های فارسی به خارج از کشور یاد کرد و گفت: در گذشته ناشران فارسی زبان در کشورهای خارجی، کتاب‌ها را به خارج از کشور می‌بردند اما اخیرا این مسئله کم رنگ شده و لذا ارشاد باید برای این امر بودجه‌ای قرار دهد.

وی از فعال بودن رایزنان فرهنگی ایران در تاجیکستان و چین سخن گفت و ادامه داد: دولت باید نویسندگان و شاعران معاصر 100 سال اخیر را به جهانیان معرفی کند تا ادبیات فارسی در سطح جهانی، رواج یابد.

عضو هئیت مدیره ناشران و کتاب فروشان تهران در رادیو گفت و گو تصریح کرد: برخی نویسندگان کتاب نمی‌خوانند و کتاب‌های تکراری می‌نویسند. لذا جوانان باید کتاب بخوانند و عجله‌ای برای چاپ کتاب نداشته باشند همچنین در صورت چاپ، پولی به ناشران ندهند.

همچنین استاد عبدالجبار کاکائی شاعر و از اعضای شورای علمی جشنواره شانزدهم در مورد شانزدهمین جشنواره شعر و ادب فجر با اشاره به رشد نه چندان چشمگیر کیفیت آثار ادبی گفت: در سال‌های اخیر انتشار مجموع اشعار با گسترش مولتی مدیا، به رزومه شاعران تبدیل شده اما تیراژ کمی دارد و با فضای آرمانی دهه 70 و 80 فاصله دارد.

کاکائی افزود: حرکت جدی در حوزه شعر در این دوره متصور نیست و لذا نمی‌توان نمره مثبتی به این جشنواره داد اما تلاش جوانان ستودنی است و شاهد مجموعه شعرهایی در حد مقبول و معقول بودیم.

این شاعر در مورد مهمترین اتفاق خروجی نشست‌های علمی این جشنواره ادامه داد: توقع می‌رود که این جشنواره در شعر تمام اهل ادب را وارد میدان کند که اگر این اتفاق رخ دهد، نتیجه مثبتی پیش می‌آید اما این جشنواره فعلا به حد جشنواره فیلم فجر نرسیده و حوزه انتخاب آثار محدودتر است و امید می‌رود در سالهای آتی تمام طیفهای ادبی وارد این جشنواره شوند.

عضو شورای علمی جشنواره شانزدهم، دوره هشتم را دوره پر سر و صداتر دانست و خاطرنشان کرد: این جشنواره معمولا در سکوت برگزار می‌شود.دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی