صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به راه‌های مقابله با نفوذ فرهنگی مطرح کرد: بخش محوری جلسات ونشستهای ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی، چگونگی تقویت فرهنگ بومی اسلامی خودمان است.

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(نفوذ فرهنگی با تمرکز بر امر گفتمان‌سازی و تحریف گفتمان انقلاب غالب) در ادامه با حضور دکترحسن بنیانیان،رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

دکترحسن بنیانیان گفت: وقتی نفوذ بخواهد صورت بگیرد به این شکل است که بخواهند باورها و اعتقادات خودشان را در افراد نهادینه کنند، به طور طبیعی رفتارهایی که موردنظرشان هست می‌توانند نتیجه بگیرند و با ارزان‌ترین هزینه‌ای که برای آن بپردازند و طبیعی است با توجه به توسعه فناوری‌ها و تکنولوژی‌های ارتباطی که صورت گرفته، نوع نفوذ نیز تغییر پیدا کرده است.

وی افزود: تجربه چند دهه اخیر به دشمن نشان داده که اگر بتوانند با نفوذ فرهنگی تدریجی در باورها و ارزش‌های نسل جدید سرمایه‌گذاری کنند و آنها را متعاقد و از لحاظ اعتقادی همراه خودشان کنند. نه تلفات جانی و مالی خواهند داشت، بلکه روز به روز محبوبیت آنها افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین آنها در تلاشند تا تسلط چهارصد ساله شان را از این به بعد نا با کمک لشکرکشی نظامی و حتی با فعالیت‌های پرهزینه اقتصادی بلکه با کارهای فرهنگی ادامه دهند.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آمریکایی‌ها با استفاده از فیلم‌هایی که قصد خودنمایی دارد و با پررنگ نشان دادن فرهنگ آمریکایی و قدرت اقتصادی و نظامی خود تلاش می‌کنند در ذهن و جان کشورهای جهان سوم نفوذ کنند و با جذب کردن جوانان این کشورها، آنها را به مهاجرت یا از بیگانگی فرهنگی سوق دهند. در این میان با جذب جوانان کشورهای جهان سوم حضور و تسلط سیاسی خودشان را توجیه کنند.

بنیانیان اظهار کرد: آمریکایی‌ها با برنامه‌های فرهنگی گستردهای که در کشورهای جهان سوم با کمک تکنولوژی‌های ارتباطی پیاده می‌کنند بر آن هستند که حتی نخبگان این کشورها را نیز شیفته خود کنند. طبیعی است که وقتی بتوانند از طریق نظام‌های رسمی آموزشی کار خود را پیش ببرند به شکل بسیار وسیع خواهند توانست به ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان یک سرزمین دسترسی پیدا کنند. برای همین وقتی آمریکا به افغانستان می‌آید بلافاصله تلاش می‌کند در آموزش و پرورش آنها دست‌اندازی کند و کتاب‌های درسی آنها را در اختیار بگیرد.

وی افزود: همچنین آمریکا تلاش می‌کند تعداد زیادی سینما در افغانستان بسازد و به صورت ارزان قیمت فیلم‌های آمریکایی را در اختیار آنها قرار دهد. همین کار را هم می‌خواستند با عراق بکنند که به دلیل بافت مذهبی عراق این کار چندان پیش نرفت. اما با این حال این کار را انجام میدهند و در حال حاضر وقتی به کشورهای جهان سوم سفر کنید، خواهید دید که فضای فرهنگی این کشورها در اختیار آمریکایی‌ها و اروپایی‌هاست.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نفوذ فرهنگی در کشورهای جهان سوم استیلای آمریکایی‌ها را تسهیل می‌کند، مگر اینکه یک جریان بیدار کننده‌ای آنها را هشیار کند و جنایت‌های آمریکا و اهداف شومی که پشت چهره ظاهرا زیبای مخفی شده، برای مردم و جوانانشان آشکار کنند.

دکتربنیانیان عنوان کرد: ما در نشست‌ها، جلسات کارشناسی که با صاحب‌نظران و مدیران دستگاه‌های مختلف فرهنگی داریم، بخش محوری ما چگونگی تقویت فرهنگ بومی اسلامی خودمان است و طبیعتا یکی از سرفصل‌های آسیب‌شناسی آن بازشناسی جریان جنگ نرم نفوذ و راه حل‌هایی است که در این زمینه وجود دارد.

مرتبط با این خبر