گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دستیار ویژه وزیر امور خارجه: کشورهای منطقه خلیج فارس محکوم به داشتن سرنوشت و امنیت واحد هستند

سهرابی با تصریح بر اینکه کشورهای منطقه خلیج فارس محکوم به داشتن یک سرنوشت واحد هستند، اظهار کرد: کشورهای خلیج فارس به امنیت دسته جمعی در منطقه نیاز دارند زیرا خلیج فارس امروز پایگاه انرژی، نفت و گاز دنیا محسوب می شود.

1401/02/21
|
13:08
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بایسته های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در حوزه کشورهای خلیج فارس و راهبردهای تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با دکتر عبدالله سهرابی دستیار ویژه وزیر امور خارجه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عبدالله سهرابی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سیاست خارجی خود را بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بنیان نهاده است و روند رو به رشدی از ابتدای انقلاب در آن داشته است، گفت: با شکل گیری دولت سیزدهم رویکرد جدیدی در حوزه منطقه ای و همسایگان با عنوان سیاست خارجی فعال، پویا و هوشمند طراحی کرده است.

*پایان حضور بیگانگان در منطقه

وی افزود: ایران در شرایطی در غرب آسیا قرار دارد که تحولات اوکراین و روسیه نیز در آن اثرگذار است و می توان پایان حضور بیگانگان در منطقه را اعلام کنیم. زیرا کشورهای همسایه به حد بلوغی رسیده اند که باید رویکردشان را تغییر دهند. از مجموعه نگاه هایی که در محافل سیاسی و مذاکرات به دست می آید روابط در حال بهبود است زیرا اساسا راه جمهوری اسلامی ایران دفاع از حقوق همه همسایگان و به ویژه مظلومین است.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با تصریح بر اینکه حضور رژیم صهیونیستی و غربی ها در هر منطقه ای جز خسارت و شکست و همچنین بحران مردم چیزی نداشته است، اظهار کرد: آمریکایی ها و به ویژه اسرائیلی ها در طول مدت حضور داعش در منطقه سعی در به فراموش سپردن موضوع فلسطین داشتند و در حقیقت حضور داعش سایه ای بر امنیت رژیم صهیونیستی ایجاد کند و نفوذ خود را با کشورهای عربی پیرامونی ایران توسعه دهند اما امروز خیلی از ملت ها متوجه این موضوع شده اند.

*وزیر امور خارجه قطر: ناگزیر به ارتباط گرفتن با جمهوری اسلامی ایران هستیم

وی با اشاره به مقاومتی که در سرزمین های اشغالی از سوی فلسطینیان صورت می گیرد، بیان کرد: وزیر امور خارجه قطر در گفتگویی به صراحت بیان کرده است که «ایرانیان بسیار هوشمند هستند. ما اختیاری از خودمان نداریم و در دست دیگران است. امروز جمهوری اسلامی ایران از جایگاه ثباتی برخوردار است که ناگزیر به ارتباط گرفتن با آن ها هستیم.»

سهرابی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه کشورهای منطقه خلیج فارس محکوم به داشتن یک سرنوشت واحد هستند، اظهار کرد: کشورهای خلیج فارس به امنیت دسته جمعی در منطقه نیاز دارند زیرا خلیج فارس امروز پایگاه انرژی، نفت و گاز دنیا محسوب می شود. بیش از 46 درصد این منابع در اختیار ایران و کشورهای خلیج فارسی است.

وی با بیان اینکه از کشورهای عربی به ویژه عربستان، امارات و کویت درخواست کردیم به میدان سیاست و مذاکرات منطقه بپیوندند، تصریح کرد: باید برای آینده مردم منطقه با یکدیگر همفکری داشته باشیم. از دیرباز توافق های امنیتی و دفاعی با عربستان، قطر و عمان داریم و با باقی کشورها نیز آمادگی داریم. امروز جمهوری اسلامی ایران از هر زمان دیگر با ثبات ثر و مقاومت و با حضور سیاسی و هوشمندی مردم است. روز پنج شنبه که امیر قطر وارد ایران خواهد شد، شاهد تحقق توافقات مهمی بین دو کشور خواهیم بود.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با اشاره به اشتباه استراتژیک برخی کشورهای عربی پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تشکیل شورای همکاری خلیج فارس در راستای مقابله بود اما برای نخستین بار در دولت نهم رئیس جمهور وقت به امارات و قطر دعوت شد و یک نشست بسیار خوبی برگزار شد. در آن نشست 14 پیشنهاد رسمی ارائه شد که متاسفانه به فراموشی سپرده شد.

وی افزود: پس از انقلاب نخستین کشوری که جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت شناخت دولت کویت و قطر دومین کشور بود. بعضی از دوستان عربی از نگاه جمهوری اسلامی ایران در زمان اشغال کویت توسط صدام غافل شدند زیرا مسئولین وزارت نفت و اطفای حریق ایران به کویت کمک کردند و چاه هایی که به دست رژیم صدام آتش گرفته بود را خاموش کردیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی