گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل سیاسی: جمهوری اسلامی با تکیه بر دانش بومی در عرصه نظامی به تهدیدناپذیری رسیده است

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به دانش بومی شده نظامی ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی به یک سطحی از تهدیدناپذیری در عرصه نظامی رسیده و این حاصل دانش بومی است که در داخل به تولید تسلیحات و تجهیزات نظامی منجر شده است.

1396/06/08
|
10:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(جایگاه بی‌بدیل ارتقاء سطح موشکی جمهوری اسلامی در بازدارندگی دفاعی و تهدید زدایی خارجی) با دکترناصر دهقان،تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت وگو شد.

دکترناصر دهقان، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: مهم‌ترین نکته در فناوری موشکی بومی بودن آن و متکی به دانش داخلی است، ما وقتی تسلیحات و یا حتی تکنولوژی را وارد هر کشوری می‌کنیم ،این نگرانی درباره قطع ارتباط با آن منبع دانشی همواره وجود دارد. کمااینکه امروز هم خیلی از کشورهای دنیا از تجهیزات نظامی پیشرفته چه در هوا و چه در تسلیحات هسته‌ای برخوردار هستند اما با منبع دانش و علمی اولیه یک ارتباط شکننده دارند که با کوچک‌ترین ناسازگاری و عدم توافقی حتی کاربری آن تجهیزات برایشان مشکل می‌شود.

وی افزود: نکته مهم این است همه تجهیزات نظامی ما قریب به اتفاق به جزء درصد اندکی که در صنایع هوایی است، در بقیه تجهیزات یک اتصال استراتژیک با منبع دانشی و علمی در ایران وجود دارد. بنابراین رزمنده‌ای که قرار است در خط مقدم جبهه برای کشورش بجنگد، اعتماد به منابع داخلی و کارخانجاتی که می‌تواند نیازهایش را برآورده کند، بسیار تعیین‌کننده است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: در جنگ‌های بزرگ جهانی شاهد بودیم که یکی از علل موفقیت آلمانی‌ها در تصرف و فتوحاتی که داشتند، این بود که عمدتا تجهیزات و تسلیحاتشان به کارخانجات و قدرت داخلی وصل بود. اگرچه امروز جمهوری اسلامی ایران قصد تعدی، تجاوز و جهانگشایی ندارد اما در دنیای امروز که همه معادلات براساس محاسبات قدرت تعریف می‌شود، داشتن یک حداقلی از قدرت یک نیاز ضروری است.

دکتر دهقان بیان کرد: ما فوق‌العاده و بیش از آن چیزی که برای دفاع از خودمان نیاز داریم در استراتژی‌های نظامی و سیاسی خودمان پیش‌بینی نشده است اما یک حداقلی از قدرت را نیاز داریم. خوشبختانه درجمهوری اسلامی با تلاشی که صورت گرفته و سازندگان تجهیزات نظامی و در واقع دانشمندانی که در این حوزه فعالیت دارند، به یک نقطه خوداتکایی رسیده است.

وی افزود: به نوعی بنابر اعلام مقامات رسمی و دست‌اندرکاران این موضوع، ما اگر حتی همه درها به روی این صنعت بسته شود و تحریم کامل و مطلق اتفاق بیفتد، تا سال‌ها متخصصان ایرانی قادر خواهند بود که تجهیزات را با یک پیشرفت فزاینده‌ای مرتب تولید کنند و این قدرت ملی که امروز برای جمهوری اسلامی فراهم آمده است، از قدرت رهبری، قدرت مردم، قدرت‌های معنوی و مادی تشکیل شده که یک بخش قابل توجهی از آن توانمندی جمهوری اسلامی در عرصه دفاع نظامی از خودش و بومی است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی قادر است به عنوان یک کشور تاثیرگذار و قدرت بلامنازع در منطقه اثرات دفاعی خودش را کاملا به ظهور برساند به قدری که یک قدرت بازدارندگی کامل را از حیث نظامی برای خودش فراهم کند. امروز جمهوری اسلامی به یک سطحی از تهدیدناپذیری در عرصه نظامی رسیده و این تهدیدناپذیری در عرصه نظامی حاصل توانمندی‌های است که می‌تواند انسجام و قدرت نیروهای مسلح را، از طریق تجهیزات و تسلیحاتی که در داخل تولید می‌شود، قدرت، مدیریت رهبری، فرماندهی، انسجام و وحدت ملی و تهدیدناپذیری نظامی را برای جمهوری اسلامی به ارمغان بیاورد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی