گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی منطقه: اتحاد و انسجام محور مقاومت باعث توالی پیروزی در سوریه و عراق است

کارشناس مسائل سیاسی منطقه عنوان کرد: اتحاد، انسجام و هم‌بستگی که در مقابل با تروریست‌ها ایجاد شده، باعث این پیروزی‌هاست. در دو سال اخیر این روند قدرت ،شدت گرفته وانسجام و پیوستگی به حد اعلای خودش رسیده است.

1396/06/14
|
10:00

برنامه "گفتگوی سیاسی" با موضوع(پایان داعش در سوریه و عراق، صورتبندی جدید معادلات منطقه‌ای و حمایت آشکار آمریکا از تروریسم داعش) در ادامه با حضور عماد نجار،کارشناس مسائل سیاسی منطقه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

عماد نجار گفت: ائتلاف به اصطلاح ضدداعش فعالیت‌های بسیاری کرد، از جمله اینکه در قالب ارسال نیرو، ارسال تجهیزات به داعش در زمانی که در محاصره و یا شکست بودند، گرفتن زمان برای گروه‌های تروریستی در مواقعی که به شرایط دشواری گرفتار می‌شدند، اما تمام فعالیت‌های این ائتلاف تماما در حمایت از داعش بود.

وی افزود: آن چه که واضح است و خود غربی‌ها و دیگر حامیان داعش اعلام می‌کنند، آن اتحاد، انسجام و هم‌بستگی که در مقابل با تروریست‌ها ایجاد شده، باعث این پیروزی‌هاست. از طرفی که در دو سال اخیر این روند قدرت و شدت گرفته و پیروزی‌ها مکرر و پی‌درپی این است که این انسجام و پیوستگی به حد اعلای خودش رسیده است. در حال حاضر شاهد هستیم که از چندین حلقه محوری مقاومت در هم در سوریه و هم در لبنان مبارزه می‌کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی منطقه ادامه داد: این انسجام با مستشاری دقیق نیروهای ایران باعث شده که این پیروزی‌ها و این روند، ادامه داشته باشد و داعش روز به روز به عقب رانده شود. اما باید یادمان باشد گاهی برخی ازکشورها قدری که از ایران فاصله گرفتند، لطمات و صدمات جدی را خوردند. اما در کنار این تخریب‌ها، کشتارها و صدماتی که در عراق و سوریه دیدیم برای این بود که غربی‌ها می‌خواستند محور مقاومت را تضعیف کنند.
نجار افزود: اگرچه بخش‌هایی از محور مقاومت از جمله در سوریه دچار صدمات جدی شد، اما در این میان یک زنجیره تکاملی و تقویتی در محور مقاومت ایجاد شد که اگر بخواهد اقدامی علیه هر بخشی از این محور صورت بگیرد، این محور تکمیلی و تقویتی حال در یک رزمایش واقعی تمرین‌های خودش را انجام داده است و حال به طور واقعی و جدی عمل می‌کند و نتیجه مثبت خواهد گرفت.
دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی